Praca to źródło dochodów, dzięki któremu każdy z nas może spełniać podstawowe zobowiązania i warunki przyzwoitego bytowania. Jedni podejmują się pracy na pełen etat, inni traktują pracę zarobkową jako dodatkowe źródło utrzymania. Jednak aby praca była całkowicie legalna, a pracodawca spełniał wszystkie prawne obowiązki, powinna być ona potwierdzona pisemną umową pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
Na co zwrócić uwagę zawierając umowę o pracę?
Umowa o pracę to dokument prawny, który zobowiązuje zarówno właściciela firmy, jak i pracownika do spełnienia ustalonych założeń, przepisów, obowiązków i wytycznych. Zawarte są w niej różnego rodzaju prawa przysługujące zleceniobiorcy. W obecnym prawie istnieją dwa rodzaje umowy o pracę i są nimi: umowa o pracę na czas nieokreślony i określony. To jaki rodzaj umowy zostaje podpisany pomiędzy stronami zależne jest od wielu czynników. Pierwszym etapem podjęcia pracy zarobkowej, opatrzonej umowa o prace jest podpisanie dokumentu na okres próbny. Umowa ta ma na celu sprawdzenie kwalifikacji i kompetencji pracownika, jak również zapoznanie się zleceniobiorcy z warunkami pracy oraz jej charakterem. Zatrudnienie na jej podstawie nie może trwać dłużej niż trzy miesiące, a po jej zakończeniu możliwe jest przedłużenie współpracy lub ustanie zatrudnienia.
W przypadku porozumienia stron oraz kontynuacji angażu, pracodawca zobowiązany jest podpisać z pracownikiem umowę na czas określony. Zawarty jest w niej termin wykonywania zlecenia i pracy, a najczęściej podpisywana jest z roku na rok. Podczas trwania tego rodzaju umowy, zleceniobiorca ma prawo rozwiązać umowę z dwu tygodniowym wypowiedzeniem. Po upływie pewnego czasu, w przypadku gdy obie strony zadowoleni są ze współpracy, istnieje możliwość podpisania umowy na czas nieokreślony.
Umowa ta przedstawia pełne prawa i obowiązki współdziałania, a także ustala okres wypowiedzenia jakim jest czas 3 miesięcy. Podczas podpisania jakiejkolwiek umowy należy zwrócić szczególną uwagę na formę i warunki zawarte w umowie, a także kilka innych ważnych szczegółów, którymi są: jasność określonych storn umowy, określenie rodzaju pełnej pracy i obowiązków, poprawność danych, okres trwania umowy próbnej, okresy wypowiedzenia, datę nawiązania umowy i podjęcia czynności pracowniczych.
Jeśli jesteś pracodawcą lub chciałbyś porównać wszystkie z wymienionych umów, przydatne wzory dokumentów znajdziesz na https://www.druki-formularze.pl/. Strona ta pomoże Ci zapoznać się z warunkami i wymogami dotyczącymi zatrudnia na umowę o pracę.