Zagęszczarki to urządzenia stosowane przede wszystkim w branży budowlanej oraz remontowej. Wykorzystuje się je w tworzeniu konstrukcji różnych typów – zarówno budowli, jak i dróg. Zadaniem zagęszczarki jest takie oddziaływanie na podłoże, aby uległo ono zagęszczeniu, a tym samym – zyskało na stabilności. Ma to olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa tworzonych na danym podłożu konstrukcji. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jaką wybrać zagęszczarkę do gruntu oraz gdzie szukać wysokiej jakości urządzeń tego typu.
Zagęszczarka gruntu – dostępne rodzaje i zastosowanie
Zagęszczarki do gruntu to urządzenia wysoko specjalistyczne, z których korzystają wyłącznie osoby przygotowane do ich obsługi. Mimo to zasada ich działania jest niezwykle prosta i polega na fizycznym oddziaływaniu na podłoże, w rezultacie którego staje się ono gęstsze. Mechanizm działania nie zmienia, niezależnie w oparciu o jakie źródło zasilania pracuje dana zagęszczarka.
Wśród dostępnych na polskim rynku urządzeń, znajdziemy kilka podstawowych typów zagęszczarek. Biorąc pod uwagę rodzaj wykonywanego ruchu, można podzielić je na zagęszczarki jedno- lub dwukierunkowe.
Pierwsze z nich to urządzenia przystosowane do wykonywania prac budowlanych w miejscach ogólnie dostępnych. Wykorzystuje się je między innymi podczas prac wykonywanych w przestrzeni miejskiej – na przykład przy zagęszczaniu podłoża pod chodniki, drogi, parkingi, stadiony oraz różnego typu place.
Zagęszczarki dwukierunkowe, zwane również zagęszczarkami rewersyjnymi, posiadają dodatkowy bieg wsteczny, umożliwiający ich pracę w przód i w tył. Wykorzystywane są do utwardzania gruntów, na których powstaną drogi asfaltowe, trakcje kolejowe, a także innego typu wymagające konstrukcje. Ponadto, stosowane są w czasie ich remontu.
Ponadto, znaleźć możemy urządzenia odmienne niż zagęszczarki, wykorzystywane w podobnych sytuacjach. Do takich należą ubijaki (stopowe lub wibracyjne), przeznaczone do zagęszczania wyjątkowo trudnych terenów lub tych o niedużej powierzchni.
W urządzenia do zagęszczania podłoża zaopatrzyć się możesz zarówno w specjalistycznych sklepach stacjonarnych, jak i u dostawców obecnych w internecie. Do tej ostatniej grupy należy między innymi https://norwit.pl/.
Najważniejsza kryteria w wyborze zagęszczarek
Większość dostępnych zagęszczarek może sprawiać wrażenie urządzeń o dość podobnej budowie. Warto jednak wskazać na te parametry, które różnicują dostępne modele. Do najważniejszych należy oczywiście masa danej zagęszczarki – im cięższe jest dane urządzenie, tym bardziej zaawansowane jest jego przeznaczenie. Rozmiar płyty roboczej jest niezwykle istotny i powinien być dostosowany do rodzaju powierzchni, którą pragniemy utwardzić. Częstotliwość wibracji płyty, podawana w Hz, określa ilość uderzeń utwardzających wykonywanych w danej jednostce czasu.
Ponadto, istotnymi parametrami są głębokość zagęszczania (mająca bezpośredni związek z rodzajem podłoża, na którym będziemy pracować) oraz prędkość robocza (wyrażana w metrach na sekundę).