jak powinna wyglądać strona tytułowa pracy licencjackiej

Pisanie pracy licencjackiej dla wielu osób jest procesem bardzo ciężkim. Po pierwsze, często brakuje motywacji, aby w ogóle zacząć cokolwiek pisać. Po drugie, nawet jak już uda się napisać pracę, dalej czeka nas przejście przez gąszcz formalności, które trzeba załatwić zanim się uda dotrzeć do ostatecznego etapu, jakim jest obrona. Wśród tych formalności jest też, między innymi, znalezienie schematu dla strony tytułowej pracy.

Jeżeli zatem ktoś zastanawia się nad tym, jak powinna wyglądać strona tytułowa pracy licencjackiej, ogólny schemat jest dosyć prosty. Można go bez problemu namierzyć w Internecie, wyszukując inne prace licencjackie do wglądu. Dzięki temu można się upewnić, że to jak wydaje nam się, że powinna wyglądać strona tytułowa pracy licencjackiej, jest prawdą.

Ogólnie rzecz biorąc jednak, schemat mówi, że pierwsze co trzeba umieścić na stronie tytułowej każdej pracy licencjackiej to nazwa uniwersytetu lub innej szkoły wyższej, na której studiujemy. Należy pamiętać, że podaje się pełną nazwę uczelni, nie zaś jej skrót lub jakikolwiek inny pseudonim, nieważne jak bardzo jest popularny. Nazwa uczelni powinna być na samej górze strony tytułowej.

strona tytułowa pracy licencjackiej

W kolejnej linijce natomiast należy umieścić nazwę wydziału, na którym się studiowało i gdzie robiona była cała praca licencjacka. Podobnie jak z nazwą uczelni, nie może być to zapisane w formie żadnego skrótu. Dobrze jest też umieścić w którym instytucie, katedrze lub zakładzie na wydziale wykonywało się pracę. Dodaje to szczegółów do umieszczenia, jednakże przy odpowiednim rozmieszczeniu, strona nie powinna wydawać się zbyt zatłoczona.

Następnie umieszczamy nasze imię i nazwisko, a w linijce zaraz pod tym należy umieścić numer indeksu. Ważne jest też umieszczenie imienia i nazwiska, oraz stopnia naukowego naszego promotora. Wszakże ta osoba również spędziła długie godziny pracując nad naszym licencjatem!
Najlepiej zrobić nieco odstępu od tej części i części opisującej naszą uczelnię. Sprawi to, że cała strona będzie się prezentowała bardziej przejrzyście i przez to będzie też bardziej estetyczna.

Kolejną linijkę musi zajmować sam temat pracy. Najlepiej, żeby był on pogrubiony, przez co jest on lepiej podkreślony i nie zaginie na całej stronie.
Ostatnim dodatkiem na stronie tytułowej jest miejscowość, oraz rok napisania pracy, który umieszcza się na samym końcu strony.

Oczywiście jak w przypadku innych schematów, każdy schemat może zostać zmieniony lub urozmaicony. Niektórzy na przykład, mogą się pokusić o dodanie symbolu uczelni na której studiują, zaraz nad samą jej nazwą. Podobnie jest jeżeli chodzi o użycie czcionek, ich wielkość, oraz to czy są podkreślone, pogrubione lub napisane kursywą. Niekiedy też dodaje się linie odcinające, na przykład, część o uczelni, od części z tematem pracy.

W większość przypadków zależy to jednak od tego, jak zaplanuje stronę tytułową jej autor. Wszakże praca licencjacka jest tworem indywidualnym i pod wieloma względami, żadna z nich nie jest tak sama, jak inne prace licencjackie. Odrobina różnorodności nie powinna sprawić problemu w zdecydowanej większość przypadków. Wyjątkiem są uczelnie, które jednak odgórnie zarządzają, jak powinien wyglądać schemat budowy strony tytułowej każdej pracy licencjackiej, jaka jest tworzona w ramach studiów na danym wydziale.

książki

Oczywiście w takich przypadkach powinniśmy być poinformowani o tych wytycznych przez dziekanat lub promotora. Niekiedy też na stronie wydziału można bez problemu namierzyć plik z przykładową stroną tytułową dla pracy licencjackiej. Jest to jeszcze większe ułatwienie, bo wtedy nie trzeba się zastanawiać ani nad rozmiarem używanej czcionki, ani nad tym jak rozmieścić poszczególne części strony tytułowej.

Zatem jeżeli ktokolwiek ma problemy z tym, jak powinna wyglądać strona tytułowa pracy licencjackiej, wystarczy wykonać szybkie wyszukiwanie w Internecie. Niekiedy też wystarczy wizyta na stronie internetowej swojego wydziału. Jeżeli nawet przy takich wyszukiwaniach nie znajdzie się pełnych odpowiedzi, zawsze można zapytać na uczelni.

Podczas nanoszonych do pracy poprawek, sam promotor też powinien zwrócić uwagę na to, czy strona tytułowa prezentuje się tak jak powinna. Jednakże jak widać, wszystko to zależy od indywidualnych przypadków.
Bez względu na to skąd będzie się czerpać informację na to pytanie, jedno jest pewne – strona tytułowa powinna zawierać wszystkie podstawowe informacje o naszej pracy licencjackiej. Po tygodniach pisania tej pracy, każdy student powinien bez problemu znać niezbędne informacje, które należy tam zapisać.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here