Proces demineralizacji wody znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Przygotowanie wody demineralizowanej jest niezbędne w branży kosmetycznej, farmaceutycznej i spożywczej. Ogólnie rzecz biorąc, wszędzie tam, gdzie liczy się najwyższy poziom czystości wody, przydaje się proces demineralizacji.
Czym jest demineralizacja wody?
Proces demineralizacji polega na oczyszczaniu wody z soli i minerałów. W ten sposób można osiągnąć jak najwyższy poziom czystości cieczy. To szczególnie istotne w przypadku urządzeń, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują czystej wody o określonych parametrach.
Wynikiem demineralizacji wody jest brak ryzyka pojawiania się osadów, np. z kamienia. Co więcej, usunięcie soli i innych substancji z wody spowalnia proces korodowania materiałów, które mają kontakt z wodą. Do pozbawienia z wody soli wykorzystuje się metody: termiczne, elektrochemiczne oraz procesy membranowe. Coraz częściej stosuje się także oczyszczanie jonowe.
Gdzie można wykorzystać wodę zdemineralizowaną?
Woda pozbawiona zbędnych składników mineralnych doskonale nadaje się do wykorzystywania w układach chłodzenia nowoczesnej elektroniki użytkowej. Woda o idealnych parametrach jest podstawowym składnikiem: kosmetyków, leków oraz substancji wykorzystywanych w przemyśle. Warto też dodać, że woda poddana procesowi demineralizacji znajduje zastosowanie w akumulatorach, płynach do spryskiwaczy oraz do ochrony systemów chłodniczych przed korodowaniem.
Inne zastosowania wody demineralizowanej to na przykład:
- produkcja emulsji chłodzących do maszyn CNC,
- chłodzenie dysz w trakcie produkcji materiałów z tworzyw sztucznych,
- przepłukiwanie naczyń służących do rozcieńczania chemicznych substancji.
Co ciekawe, proces demineralizacji wody jest stosowany w stacjach uzdatniania wody. W tym przypadku wykorzystywane są różne metody oczyszczania wody: odwrócona osmoza, destylacja oraz wymiana jonowa. Szukając więcej informacji nt odwróconej osmozy i jej wykorzystania sprawdź na: https://www.veoliawatertechnologies.pl/newsroom/aktualnosci/nurion-system-odwroconej-osmozy-dla-przemyslu-spozywczego-i-napojow.
Czy demineralizacja wody w przemyśle to konieczność?
Nie ma żadnych wątpliwości, że proces demineralizacji wody w przemyśle jest niezbędny. Wiele firm nie byłoby w stanie funkcjonować bez użycia wody pozbawionej m.in. soli, która odpowiada za korodowanie elementów konstrukcyjnych maszyn. Uwaga! Aby proces demineralizacji przebiegał zgodnie z oczekiwaniami, należy wykonać analizę wody, a następnie dopasować sposób jej uzdatniania do potrzeb zakładu przemysłowego.