Bez względu na to, co planujemy zbudować lub zmienić w swoim domu, niezbędna jest nam znajomość wymiarów danego elementu. Chcąc kupić stół do jadalni – musimy znać orientacyjne wymiary pomieszczenia, w którym ma być umieszczony, oraz oszacować, jakiej wielkości stół się tam zmieści. Nieco trudniej jest w przypadku okien. Stolarka okienna wbrew pozorom jest bardzo skomplikowaną gałęzią branży budowlanej. Mówiąc o wymiarach okien należy operować bardzo dokładnymi, podanymi w centymetrach, wartościami dotyczącymi ich szerokości i wysokości. Nie wolno również pomylić tych dwóch pojęć – w przeciwnym przypadku producent zaoferuje nam okno zupełnie nieprzydatne!
Kiedy dokonujemy wymiany starych okien na nowe, bardzo często konieczna jest pewna modyfikacja ich wymiarów. Niektóre stare okna drewniane mają na przykład tylko rozwierny charakter oraz podwójne skrzydła – otwierające się do wewnątrz i na zewnątrz. Chcąc w ich miejsce zamocować nowe, jednoskrzydłowe okno uchylno-rozwierne, musimy dokładne poznać swoje zapotrzebowanie oraz przekonać się, co oferuje nam producent. Wcale nie musi być tak, że nowo zamontowane okna będą miały dokładnie te same wymiary, co okna stare!
Wymiary okien bardzo często umownie określane są jako „typowe”. Jednak jak się okazuje, typowe okno u jednego producenta może się różnić o kilka centymetrów od okien drugiego z nich. Przy dobieraniu okien do wnęki, możemy pozwolić sobie na zachowanie kilku centymetrów luzu – potrzebny będzie do uszczelnienia szczelin pianką montażową. Nigdy jednak nie powinniśmy otrzymać okien kilka centymetrów większych niż wnęka okienna, ponieważ może to stwarzać problemy przy montażu. Wymiary okien typowych mogą być nam przydatne, jeśli zamierzamy wymienić stare okna w bloku bez poszerzania wnęki, lub budujemy dom bez specjalnych modyfikacji w zakresie ich szerokości czy wysokości albo kształtu. Tabela z wymiarami okien będzie nam potrzebna, aby móc dobrać rozmiar idealnie dopasowany do naszych potrzeb.
Jak się do tego zabrać? Przed złożeniem zamówienia na okna, należy dokładnie zmierzyć szerokość i wysokość wnęki okiennej, w której są zamontowane obecne okna, lub wnęki w nowo budowanym domu. Następnie należy wybrać producenta okien, który przedstawi nam swoją tabelę wymiarów. Trzeba pamiętać o tym, by swoje wymiary porównywać każdorazowo z tabelą oferowaną przez każdego z producentów, jeśli planujemy odwiedzić ich kilku. Okna dobieramy na zasadzie porównania – powinny być minimalnie mniejsze, zarówno pod kątem jednego, jak i drugiego wymiaru, od wnęki okiennej.
Skąd wzięły się w ogóle standardowe wymiary okien? Wynika to z pewnego rodzaju normalizacji, która powstała w latach 30. XX wieku, jeszcze gdy funkcjonowały tylko okna drewniane. Nie było wówczas zbyt wielu producentów profili okiennych, i budując dom należało raczej dostosować się do tego, co oferuje rynek – a ten oferował głównie okna w typowych wymiarach.
Podając producentowi okien wymiary, które są nam potrzebne, musimy bardzo dokładnie określić, który z wymiarów jest długością, a który szerokością. Załóżmy, że podamy wymiary: 1765×1435 bez tego określenia. Standardowo przyjęło się, że pierwszym wymiarem jest szerokość, a drugim wysokość. Jeśli nie określimy dokładnie, że chodzi nam o okno, którego wysokość to 1765, a szerokość 1435, wówczas producent wykona dla nas okno „poziome”. Niestety, również sposób jego otwierania oraz umiejscowienie zawiasów i klamek będzie zupełnie inne. Jeśli tak wadliwie zrealizowane okno zechcemy ustawić w pionie, wówczas jego otwieranie i zamykanie będzie się mijało z celem.
W przypadku zlecania produkcji okien do nowego domu, lub podczas ich wymiany na nowe, najlepiej zdać się na specjalistów. Dobrym pomysłem będzie więc zaproszenie fachowców do siebie na pobranie pomiarów oraz konsultacja w zakresie tego, jakie wymiary okna będą najlepsze i najkorzystniejsze dla konkretnego rodzaju budynku. Może się okazać, że nasze wyobrażenia o tym, jak wstawianie okien wyglądać powinno, są zupełnie błędne.