Spółki na sprzedaż

0
1633

Stworzenie własnej spółki wymaga wiele czasu. Wskazuje się, iż takie byty gospodarcze stanowią doskonałą formę prowadzenia działalności gospodarczej, jednak proces ich rejestracji jest bardzo żmudny. Niestety, niezwykle ciężko jest przebrnąć przez wszystkie wymagane formalności bez pomocy profesjonalnego prawnika. Ponadto nowe spółki są na rynku postrzegane jako niepewne. Sprawia to, że trudno im znaleźć kontrahenta.

Odpowiedzią na te potrzeby jest możliwość przeniesienia praw i obowiązków związanych ze spółką na osobę trzecią. Dokonuje się tego w formie prostej umowy sprzedaży. Osoba, która zakupiła spółkę, ma dokładnie takie same prawa, jakby samodzielnie ją założyła. Omawiane rozwiązanie jest innowacyjne, dlatego wiele podmiotów chętnie korzysta z możliwości przejęcia cudzej firmy.

Sprzedaż spółek najczęściej odbywa się za pośrednictwem internetu. Na rozmaitych portalach z ogłoszeniami znaleźć można oferty sprzedaży poszczególnych bytów gospodarczych. Istnieje w tym zakresie pełna dowolność – możliwy jest zakup zarówno udziałów w spółce osobowej, jak i w kapitałowej. Ważne jest przy tym, iż aby doszło do zawarcia skutecznej umowy sprzedaży, wszystkie strony umowy powinny być obecne w trakcie jej spisywania. Pozwoli to na błyskawiczne przekazanie praw i obowiązków. W sytuacji, gdy spółka widnieje w rejestrze KRS, niezbędne jest jedynie dokonanie zmian w jej zarządzie bądź w liście wspólników. Taka czynność nie wymaga jednak zbyt wielu formalności, dlatego spółki na sprzedaż stanowią doskonałą alternatywę dla powołania nowego bytu prawnego we własnym zakresie.

W zależności od własnych potrzeb, przedsiębiorca może samodzielnie określić, jaki rodzaj spółki go interesuje. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście pakiety akcji większościowych w spółkach akcyjnych. Wynika to z faktu, iż są to bardzo poważne firmy, które obracają wielomilionowym kapitałem. Dzięki zainwestowaniu w taki podmiot można znacząco zwiększyć możliwości własnego przedsiębiorstwa. Na stronie spolka.org znaleźć można praktyczne informacje odnoszące się do zbywania i nabywania podmiotów gospodarczych. Ponadto ustawodawca pracuje nad uproszczeniami, dzięki którym w niedalekiej przyszłości możliwy będzie błyskawiczny transfer praw i obowiązków wspólnika. W krajach wysokorozwiniętych regulacje prawne odnoszące się do tej materii są mało skomplikowane, dlatego należy wskazać, iż jest to krok w dobrym kierunku. Sprzyja on rozwojowi przedsiębiorczości i sprawia, że łatwo można poszerzyć swój rynek zbytu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here