Chociaż oprocentowanie lokat bankowych nie należy do wysokich, wiele osób nadal korzysta z tego rodzaju depozytów. Porównanie kilku ofert pozwala na wybór korzystnego rozwiązania – opłacanego nie tylko z powodu możliwych do osiągnięcia zysków. Zanim jednak zdecydujesz się na jedną z dostępnych opcji, sprawdź co się bardziej opłaca: lokata długoterminowa czy krótkoterminowa.
Lokata bankowa to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie oszczędności. Nie wiąże się z żadnym ryzykiem utraty kapitału. Jednocześnie daje gwarancję zysków, o ile oszczędzający nie wypłaci środków przed tzw. okresem zapadalności lokaty.
Jak działa lokata?
Zasada działania lokaty jest prosta – wpłacasz określoną kwotę pieniędzy, a po upływie wyznaczonego terminu wypłacasz kapitał powiększony o należne odsetki.
Każda standardowa lokata funkcjonuje w identyczny sposób. Różnica polega jednak na czasie trwania depozytu – niektóre banki proponują lokaty zaledwie kilku miesięcznie, ale można też zdeponować środki nawet na 36 miesięcy.
Lokata długoterminowa – dla kogo?
Mianem lokaty długoterminowej określa się depozyty bankowy, którego czas trwania wynosi minimum 12 miesięcy. W związku z tym, że wiąże się to z koniecznością ulokowania środków na długi czas, nie jest to opcja dla każdego.
Lokatę długoterminową powinny rozważyć osoby, które:
- w najbliższym czasie nie będą potrzebować gotówki
- dysponują nadwyżką finansową, z której będą mogli skorzystać w razie nieoczekiwanych wydatków.
Lokata krótkoterminowa – dla kogo?
Krótkoterminowe lokaty bankowe to produkty, których czas trwania nie przekracza kilku miesięcy. Najbardziej popularne są depozyty 3- lub 6-miesięczne.
Tego typu lokata to dobre rozwiązanie dla osób, które:
- nie chcą zamrażać środków na długi okres
- spodziewają się, że w najbliższym czasie będą potrzebować zdeponowanych środków.
Jaką lokatę wybrać?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaką lokatę bankową wybrać. Wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań.
Często jest tak, że lokaty bankowe długoterminowe wiążą się z wyższym oprocentowaniem w skali roku. Pozwala to na osiągnięcie znacznie większych zysków. Minusem jest natomiast konieczność długi termin zamrożenia środków, co zwiększa ryzyko utraty odsetek w razie konieczności przedwczesnej wypłaty środków.
Lokata krótkoterminowa zwykle jest niżej oprocentowana. Jednak – z uwagi na krótki okres trwania – mniejsze jest ryzyko utraty wypracowanych zysków w momencie wypłaty pieniędzy przed okresem zapadalności.
Zanim wybierzesz konkretny produkt bankowy zastanów się, jakie masz oczekiwania względem lokaty. Jeśli możesz pozwolić sobie na zamrożenie środków nawet na kilkanaście miesięcy, a zależy ci przede wszystkim na wysokich zyskach, wybierz lokatę długoterminową.
Pamiętaj! Zanim zdecydujesz się na konkretny depozyt, oszacuj możliwe do wypracowania zyski. To pozwoli podjąć decyzję najbardziej opłacalną dla twojego portfela.
Materiał zewnętrzny.