Domy jednorodzinne to obecnie najpopularniejsze i najbardziej pożądane rozwiązania dla wielu rodzin. Dużo osób decyduje się zrezygnować z centrów dużych miast i zamiast nich woli zdecydować się na zamieszkanie na ich obrzeżach, gdzie panuje nie tylko spokój, ale m.in. sam dojazd do pracy cały czas jest naprawdę szybki i wygodny. Rzeczą, która jednocześnie wiele osób przeraża w przypadku budowy domów jednorodzinnych, są ich koszty eksploatacyjne, które bywają naprawdę wysokie.
Z jednej strony ceny związane z ogrzewaniem domu rosną z roku na rok, i to niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na piec węglowy, piec na ekogroszek czy ogrzewanie gazowe. Dodatkowo, ceny energii elektrycznej również rosną, co będzie przekładać się z roku na rok na większe rachunki za utrzymanie wszystkich sprzętów, które jednak konieczne są do wygodnego mieszkania w swoim wymarzonym domu.
Naprzeciw oczekiwaniom coraz liczniejszego grona klientów, którzy oczekują domów, które będą generować jak najmniejsze koszty eksploatacyjne, powstały właśnie projekty domów pasywnych.
Czym są domy pasywne?
Jeżeli interesują nas np. projekty domów pasywnych parterowych, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż rozwiązania te są obecnie niezwykle popularne w Austrii czy Szwajcarii, to w Polsce są pewnego rodzaju nowością i cały czas niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich obecności na rynku oraz korzyści, jakie przynoszą. Warto jednak rozróżnić je od domów energooszczędnych, których popularność jest w naszym kraju większa. Domy energooszczędne to takie, w których zapotrzebowanie na energię cieplną w skali roku wynosi 70 kWh/m2.
W przypadku projektów domów pasywnych, mówimy tutaj o maksymalnym rocznym zapotrzebowaniu na energię, związanym z ogrzewaniem domu, wynoszącym 15 kWh/m2 – widać więc doskonale, że domy pasywne są rozwiązaniem, które będzie generować dla nas jeszcze mniejsze koszty, niż domy energooszczędne! Warto też zaznaczyć, że w przypadku projektów pasywnych maksymalna wartość zapotrzebowania na energię pierwotną (jest to energia niezbędna do funkcjonowania sprzętów elektrycznych w naszym domu oraz do podgrzania ciepłej wody użytkowej) wynosi 120 kWh/m2 w skali roku, co znów jest wartością niezwykle dla nas atrakcyjną.
Ogrzewanie domów pasywnych
Sprawdzając projekty domów jednorodzinnych pasywnych zdawajmy sobie sprawę, że największe oszczędności w skali roku będą generowane właśnie przez sposób ich ogrzewania. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami, które stosowane są w projektach pasywnych, są wentylacje mechaniczne, wykorzystywanie promieniowania słonecznego, ciepła wytwarzane przez domowników czy postawianie na również popularne pompy ciepła, które są źródłem ekologicznej energii. W przypadku domów pasywnych kluczowym aspektem jest to, że stosowane są w nich rozwiązania, których zadaniem jest pobieranie energii z otoczenia. Jak to jednak wygląda w praktyce?
Pozyskiwanie energii z otoczenia
Oczywiście spotkać się możemy z różnymi rozwiązaniami, muszą być one również dopasowane do konkretnych projektów i mogą inaczej prezentować się w przypadku, gdy interesują nas projekty domów pasywnych z poddaszem niż w sytuacji, gdy są to projekty domów pasywnych parterowych.
Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest postawienie na jak najbardziej przeszkloną elewację południową budynku, dzięki czemu będziemy mogli w stosunkowo dużym stopniu wykorzystać energię pochodzącą z promieniowania słoneczne. W przypadku elewacji północnej natomiast powinniśmy postawić na jak najmniej przeszkleń lub nawet zrezygnować z nich w ogólne. Oczywiście to nie zapewni nam jeszcze oczekiwanych przez nas wyników. Wszystkie okna i przeszklenia, które pojawią się w naszym domu, powinny zostać pokryte specjalną folią, która będzie zapobiegać stratom ciepła. Oczywiście specjalne folie nie wpłyną negatywnie na widok, który będzie do nas docierał.
Sama bryła budynku pasywnego powstaje najczęściej na planie prostokąta, warto również wiedzieć, że najczęściej wykorzystuje się również jedno lub dwuspadowy dach.
Czy domy pasywne są drogie?
Kiedy decydujemy się na dom pasywny, musimy wiedzieć, że wiąże się to z zastosowaniem naprawdę nowoczesnych materiałów, wykonaniem zaawansowanej instalacji wewnętrznej oraz postawienie na taki system ogrzewania naszego domu, który będzie wyjątkowo sprawny oraz wydajny. Wszystkie te rzeczy wiążą się również z kosztami, które będziemy musieli ponieść na samym początku. Można założyć, że koszt domu, który będzie pasywny, w porównaniu do jego nie-pasywnej wersji, będzie wyższy o około 20%. Pamiętajmy jednak o tym, że poniesione koszty przełożą się na niższe opłaty, które będą dotyczyć nas przez lata. Przy obecnych cenach oraz szybkości ich wzrostu zakłada się, że wspomniane 20% kosztów zwróci się w przeciągu około 10 lat. Może się jednak okazać, że ceny zaczną wzrastać szybciej, dzięki czemu zwrot inwestycji nastąpi jeszcze szybciej. Po tym okresie będziemy już tylko zyskiwać, co dla wielu osób jest rozwiązaniem naprawdę kuszącym i nie można się temu dziwić.
W naszym kraju zainteresowanie projektami domów pasywnych cały czas rośnie. Dla wielu osób przemawia również argument, że takie domy spełniają wszystkie wymogi Unii Europejskiej, które dotyczą budynków energooszczędnych. Nie jest wykluczone, że zastosowane w takich projektach rozwiązania za jakiś czas okażą się obowiązkowe.
Warto wiedzieć również, że zaprojektowanie domu pasywnego jest dużym wyzwaniem dla architekta, dlatego, jeżeli interesuje nas takie rozwiązanie – zawsze warto postawić na doświadczonych profesjonalistów. Za każdym razem osoba wykonująca projekt musi skupić się na tym, aby stworzyć bryłę budynku, która ograniczy do minimum zapotrzebowanie na energię.
Jeżeli chcecie zdecydować się na projekt domu pasywnego, koniecznie zapoznajcie się z ofertą biura projektowego KB Projekt – mają oni naprawdę duże doświadczenie w tym typie projektów, dodatkowo ich ceny należą do jednych z najniższych na rynku. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Kbprojekt.pl, na którą już teraz serdecznie zapraszamy! Jesteśmy pewni, że domy pasywne są znakomitym, przyszłościowym i nowoczesnym rozwiązaniem, których plusy doceni ogrom klientów!