Piec gazowy jednofunkcyjny

Piec gazowy jednofunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje pełni tylko jedną funkcję. Służy głównie do zasilania centralnego ogrzewania. Można również udoskonalić jego konstrukcję oraz wyposażyć w dodatkowe zasoby, tak aby mógł służyć również do ogrzewania wody. Z reguły jednak, piec gazowy jednofunkcyjny wykorzystywany jest jedynie do ogrzewania centralnego i zasilany jest gazem płynnym lub ziemnym. Poprzez odpowiednio dobrane parametry oraz ustawienia można w łatwy sposób zarządzać spalaniem gazu. Ekonomię ogrzewania pomaga zachować utrzymywanie odpowiednio wysokiej temperatury wody w instalacji. Parametry bez trudu ustawimy samodzielnie, można je bez problemu zmienić w późniejszym czasie. Obsługa instalacji gazowej jest niezwykle prosta oraz intuicyjna.

Piec gazowy jednofunkcyjny

Nazwy kondensacyjnych kotłów gazowych nie wzięły się z przypadku, mogą bowiem pełnić jedną bądź dwie funkcje, stąd też nazywamy je jednofunkcyjnymi lub dwufunkcyjnymi. Piec gazowy jednofunkcyjny nie zapewni niestety ciepłej wody, nie posiadając źródła jej ogrzewania. Aby wykorzystywać tą funkcję potrzebny nam będzie piec dwufunkcyjny z wbudowanym podgrzewaczem. Istnieje możliwość zamontowania dodatkowych zasobów do pieca jednofunkcyjnego, jednak będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Kotły kondensacyjne gazowe mogą zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. Oszczędności wiążą się ze schematem ich działania, wykorzystują one zarówno ciepło wytwarzane w procesie spalania gazu jak i ciepło zawarte w spalinach. Ważną cechą kotłów kondensacyjnych jest ich uniwersalność, dzięki czemu możemy je w prosty sposób przebudować. Zaleca się regularny serwis instalacji gazowych, zapewnia to bezawaryjną i długą pracę.

Kiedy stosować ten rodzaj ogrzewania

Decydując się na ogrzewanie gazowe zaczynamy od analizy ofert na rynku. Zastanawiamy się nad wyborem pomiędzy piecem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym. Każdy spełnia inne funkcje i przeznaczony jest do odpowiednich wnętrz. Jak zatem wybrać odpowiedni dla siebie? Do mniejszych przestrzeni zaleca się wybór kotła gazowego dwufunkcyjnego. Montowany jest w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, w których pobór wody znajduje się w pobliżu pieca, czyli zazwyczaj w łazienkach i kuchniach. Mając do dyspozycji ograniczoną ilość miejsca również można zdecydować się na piec dwufunkcyjny. Do ogrzewania większej powierzchni zdecydowanie poleca się zakup pieca gazowego jednofunkcyjnego. Zwłaszcza, gdy pomieszczenie zamieszkiwane jest przez więcej niż 4 osoby, bądź wnętrze posiada co najmniej 3 łazienki. Dla domów, które przewidują cyrkulację wody, piec gazowy jednofunkcyjny również jest dobrym rozwiązaniem. Pozwala to uniknąć nadmiernych strat wody.

Zadania kotłów gazowych

Głównym zadaniem kotłów jednofunkcyjnych jest dostarczenie ciepłej wody do kaloryferów, które znajdują się wewnątrz pomieszczenia. Dostarczanie odpowiedniej temperatury zapewnia codzienny komfort przebywania w ciepłym pomieszczeniu, zwłaszcza, gdy mowa o zimowych wieczorach. Należy pamiętać, że instalacja pieca gazowego potrzebuje określonej ilości miejsca. Nie każde pomieszczenie nadaje się do montażu tego typu instalacji, nie wspominając o zasobniku do podgrzewania wody. Niewątpliwą zaletą gazowych pieców jednofunkcyjnych jest nieprzerwane dostarczanie ciepłej wody do instalacji. Ciekawą alternatywą dla kotłów jednofunkcyjnych są kotły stojące, posiadające zintegrowany zasobnik na ciepłą wodę. Umieszczany jest on zwykle pod kotłem, lub obok niego. Zasobnik pobiera zimną wodę z instalacji wodociągowej, którą piec podgrzewa do odpowiedniej temperatury. Wybór odpowiedniego rozwiązania związany jest z zapotrzebowaniem domu na ciepło. Dlatego warto zastanowić się dwa razy, zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here