Otrzymałeś orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy? Martwisz się o zatrudnienie w miejscu, gdzie dotychczas pracowałeś? Zatem warto dowiedzieć się kiedy pracodawca nie może nas zwolnić, ewentualnie jakie muszą być do tego swoiste podstawy, a co najważniejsze na co możemy liczyć.

Co oznacza częściowa niezdolność do pracy?

Częściowa niezdolność do pracy, zakłada utratę w dużym stopniu możliwość pracowania wedle posiadanych przez nas kwalifikacji, tym samym chodzi o uwzględnienie czy nasz stan zdrowia pozwala na dalszą pracę na danym stanowisku. Oczywiście nie chodzi tutaj o zwolnienie takiej osoby, niekiedy najzwyczajniej w świecie oszacowanie jego zdolności do realizowania jasno określonych i dotychczasowych obowiązków zawodowych.

Czy pracodawca ma prawo zwolnić osobę która otrzymała orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy?

Jeżeli pracowaliśmy w danym miejscu przed otrzymaniem orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy, nie zawsze dochodzi do zwolnienia po okresie rekonwalescencji. Ważną kwestią w tym aspekcie, jest stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy czy nasz stan zdrowia umożliwia nam realizację dotychczasowych obowiązków zawodowych. W sytuacji gdy lekarz odmówi nam takiej możliwości, to niestety pracodawca zapewne rozwiąże z nami umowę o pracę.

Co zrobić gdy ze względu na częściową niezdolność do pracy, staliśmy się osobami bezrobotnymi

W wielu przypadkach i sytuacjach, osoba częściowo niezdolna do pracy może otrzymać adekwatne świadczenie z ZUS (renta), jednak równie ciekawym rozwiązaniem jest przekwalifikowanie. Oznacza to nic innego jak nie tylko zmianę dotychczasowego miejsca pracy, lecz zdobycie umiejętności, predyspozycji lub uprawnień niezbędnych do zatrudnienia. Pewnie, że osoba z częściową niezdolnością do pracy powinna pomyśleć o możliwościach, jakie w tym kierunku generuje aktualnie rynek pracy.

Gdzie osoba z częściową niezdolnością do pracy, może znaleźć zatrudnienie?

Gdzie osoba, z częściową niezdolnością do pracy, może znaleźć zatrudnienie? Mianowicie w takich miejscach jak :

-Zakłady Pracy Chronionej
-Firmie która poszukuje e-pracownika
-Po przekwalifikowaniu się i zdobyciu uprawnień, podjąć zatrudnienie w miejscu gdzie nasz stan zdrowia umożliwia pracę.
-Zdecydować się na samozatrudnienie

Wielu pracodawców poszukuje pracowników z częściową niezdolnością do pracy, przede wszystkim mogą zminimalizować koszta związane z ich zatrudnieniem a nawet skorzystać z innych przysługujących profitów. Częściowa niezdolność do pracy, nie oznacza całkowitej, zatem niekiedy nie liczmy na rentę otrzymaną z ZUS-u choć dosyć często jest ona przyznawana. Jednak osoba z częściową niezdolnością do pracy, sama musi zadbać o zdobycie umiejętności, kwalifikacji czy predyspozycji aby na swój sposób odnaleźć się na aktualnym rynku pracy.

Kiedy trzeba się liczyć, ze zwolnieniem z pracy?

Jeżeli po okresie rekonwalescencji czy też adekwatnego zwolnienia, orzeczenie lekarza medycyny pracy będzie zawierać informację, o niemożności ze względu na aktualny stan zdrowia na podjęcie pracy w obecnym miejscu, może dojść do zwolnienia naszej osoby. Dlatego jest to zagadnienie i koncepcja, na którą należy spojrzeć z odpowiedniej perspektywy, a co najważniejsze zdać sobie sprawę, iż może dojść do takiej sytuacji. Jednak w momencie gdy lekarz stwierdzi zupełnie coś odwrotnego, to pracodawca nie ma prawa nas zwolnić, regulują to przepisy kodeksu pracy. Warto zatem je poznać oraz być świadomym swoich praw, jakie nam de facto przysługują nam prawa, jednocześnie jak powinniśmy się zachować w sytuacji kiedy dojdzie do ich złamania.

Osoba posiadająca częściową niezdolność do pracy, powinna być w miarę możliwości aktywna zawodowa

Większość osób posiadających częściową niezdolność do pracy, pragnie i chce być aktywna zawodowo, dlatego niekiedy mogą liczyć na pewne dofinansowanie chociażby ze strony PFERON (zwłaszcza na otwarcie własnej firmy). Nie oznacza to jednak, iż tylko w taki sposób możemy wrócić na rynek pracy, ciekawostką może być fakt, że wiele przedsiębiorstw poszukuje z oczywistych powodów tego typu pracowników. Jest to efektem ulg i profitów, na które mogą liczyć jednocześnie możliwości ograniczenia wydatków związanych z utrzymaniem i zatrudnieniem danego pracownika. Można powiedzieć, że właśnie Zakłady Pracy Chronionej, oraz alternatywa pod postacią pracy w domu wydają się kolejną opcją jaką w tej sytuacji należy co oczywiste wziąć pod uwagę. Warto zatem nie tylko zastanowić się nad tym, gdzie możemy poszukać pracy w sytuacji gdy stwierdzono częściową do niej niezdolność, lecz przeanalizować wszystkie środki i opcje, które w tym zakresie możemy wręcz wykorzystać.

[Głosów:10    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here