Oprocentowanie lokat nie należy do wysokich, jednak mimo wszystko spore grono Polaków decyduje się gromadzić środki właśnie w ten sposób. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które może również wygenerować ponadprzeciętne zyski. Sprawdź, jak wybrać dobrą lokatę bankową.
Lokaty cieszą się dużą popularnością wśród rodaków – nie tylko z uwagi na łatwą dostępność. To przede wszystkim produkty wyróżniające się bezpieczeństwem – zarówno dla kapitału, jak i możliwych do wypracowania zysków. Warto jednak mieć świadomość, że lokata lokacie nierówna, dlatego wybór przypadkowej oferty może sporo kosztować.
Dobra lokata w banku, czyli jaka?
Lokata w banku może przynosić ponadprzeciętne zyski i jednocześnie być dopasowana do oczekiwań oszczędzającego. Trzeba jednak porównać kilka ofert, aby wybrać tą najlepiej wpisującą się w potrzeby.
- Oprocentowanie
To jeden z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę. Od oprocentowania zależy wysokość możliwych do wypracowania odsetek – im wyższe, tym większych kwot można się spodziewać.
Wśród ofert pojawiają się standardowe lokaty niedające zarobić więcej niż 1% w skali roku. Są też i takie, dzięki którym można osiągnąć ponadprzeciętny zysk.
- Czas trwania lokaty
Oferta banków w tym zakresie jest dość szeroka – dostępne są lokaty krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Wybór konkretnego produktu powinien być podyktowany przede wszystkim sytuacją finansową – także w dalszej perspektywie.
Jeśli w najbliższym czasie nie będziesz potrzebować środków, załóż lokatę długoterminową – takie często są wyżej oprocentowane. Jeżeli za kilka miesięcy możesz potrzebować pieniędzy, lepszym rozwiązaniem będzie krótkoterminowa lokata w banku.
- Możliwość założenia kilku lokat jednocześnie
Im więcej lokat z wysokim oprocentowaniem, tym wyższych zysków można się spodziewać. Niektóre banki nakładają jednak limity, np. można założyć tylko jedną lokatę. Warto jednak szukać dalej, ponieważ niektóre oferty wyróżniają się na tle pozostałych.
Przykładem może być Lokata Sprint 160 dni dostępna w ofercie Toyota Banku. Jeden klient może założyć aż 10 lokat na takich samych warunkach, tj. z oprocentowaniem 1,55% w skali roku. Kwota jednej lokaty może wynosić od 3000 zł do nawet 13 000 zł.
- Obsługa online
Dobrze, jeśli lokatą w banku można zarządzać online. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzający ma pełną kontrolę nad ulokowanymi środkami. Dodatkowym atutem jest możliwość swobodnego zakładania kolejnych lokat – niezależnie od lokalizacji.
Wybór lokaty w banku nie jest łatwy. Warto jednak poświęcić czas na krótką analizę swoich oczekiwań oraz dostępnych produktów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że lokata przyniesie satysfakcjonujące zyski – oczywiście na miarę tego, co proponuje rynek finansowy.