Złoto już od dawna uważane jest za jedną z najpewniejszych inwestycji ze względu na jego wysoką wartość niezależnie od sytuacji rynkowej czy politycznej. Niemałym zainteresowaniem jako inwestycja alternatywna cieszy się w ostatnim czasie również srebro. Czy ceny metali szlachetnych zależne są od siebie?
Od czego zależy kurs złota?
Cena złota zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest kurs dolara amerykańskiego i chociaż żółty kruszec nie stanowi oficjalnej waluty, ani też żadna z nich nie jest z nim oficjalnie powiązana, cena złota wzrasta przy osłabieniu dolara i spada, kiedy się on umacnia. Oczywiście wśród elementów wpływających na cenę złota wymienić można również inne czynniki, a więc inflację, stopy procentowe, sytuację na rynku gospodarczym oraz dochody ludności, a także sytuację na rynkach finansowych czy ilość dostępnego żółtego kruszcu. Wszystkie te kwestie decydują o tym, czy złoto w danym momencie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, a co za tym idzie – wpływają one na cenę kruszców. I chociaż kurs złota może się wahać, zasadniczo jego wartość pozostaje na wysokim poziomie, dlatego przez wiele osób zakup tego metalu szlachetnego traktowany jest jak zabezpieczenie majątku.
Cena srebra – co ma na nią wpływ?
Srebro inwestycyjne cieszy się również niemałym zainteresowaniem wśród nabywców. Ten metal szlachetny ze względu na niższy koszt zakupu może być dobrym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z lokowaniem kapitału w kruszce. Warto wiedzieć, że kurs srebra również zależny jest od wielu czynników i podobnie jak złoto inwestycyjne, opłacalność nabycia tego kruszcu może się wahać. Planując inwestycję w metale szlachetne warto więc śledzić sytuację na rynku i wykresy przedstawiające notowania srebra. Pozwoli to kupić srebro w atrakcyjnej cenie i wybrać najlepszy moment na jego sprzedaż. Warto przy tym zaznaczyć, że oprócz czynników, które wpływają również na cenę złota, kurs srebra zależny jest w dużej mierze także od rozwoju przemysłowego, ponieważ znajduje ono szerokie zastosowanie właśnie w tej gałęzi gospodarki.
Czy ceny metali szlachetnych są od siebie zależne?
Niektórzy inwestorzy w metale szlachetne podejmując decyzję o sprzedaży lub nabyciu kruszców biorą pod uwagę tzw. gold silver ratio, czyli stosunek ceny złota do srebra. Pozwala on określić jak cena uncji srebra ma się do uncji złota netto, a dokładniej ujmując – ile uncji srebra warta jest jednak uncja złota. Warto jednak wiedzieć, że wskaźnik ten nie odzwierciedla sytuacji na rynku metali szlachetnych w sposób bezpośredni. Pamiętajmy, że złoto to kruszec przede wszystkim banków centralnych oraz rynku jubilerskiego, srebro zaś – metal wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Wspólnym elementem jest w tym przypadku możliwość inwestowania w te kruszce, jednak ich cena zależy od wielu czynników, jak te wspomniane wyżej. Gold silver ratio trzeba więc traktować jak porównanie dwóch odmiennych rynków i chociaż na ceny metali szlachetnych wpływają podobne czynniki, to jednak nie można powiedzieć, że aktualny kurs złota powoduje obniżenie lub wzrost ceny srebra i odwrotnie.
Jak inwestować?
Srebro i złoto inwestycyjne należą do najchętniej wybieranych metali szlachetnych, w jakie lokowany jest kapitał, jednak do wyboru są również inne kruszce, jak chociażby platyna. Warto też wiedzieć, że inwestorzy mogą wybierać nie tylko sztabki, ale również monety inwestycyjne, które dodatkowo mogą mieć wartość kolekcjonerską, ponieważ wiele mennic bije je w seriach. Oczywiście aby inwestowanie miało sens, należy wybierać dilerów oferujących sprzedaż złota, którym można zaufać. Wielu z nich prowadzi swoją działalność również w Internecie, jak np. https://79element.pl/. Decydując się na tego typu usługi trzeba zwracać uwagę na sposób dostawy, a także na to, czy monety lub sztabki są oryginalne – klienci sklepu 79th Element mogą wybierać wśród wielu atrakcyjnych produktów opatrzonych certyfikatami, co gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.