Obecnie rynek finansowy pełen jest różnego rodzaju kredytów. Możemy wybierać spośród zobowiązań, które można przeznaczyć na dowolny cel, jak i tych, które trzeba rozdysponować w sposób określony w umowie kredytowej. Jednym z kredytów, po który sięgamy zdecydowanie najczęściej, jest kredyt konsumpcyjny https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsumpcyjny/ – jest to jedno z czołowych zobowiązań bankowych. Czym jednak tak właściwie jest ten kredyt, na co można go przeznaczyć i kto może go zaciągnąć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest kredyt konsumpcyjny?
Ciężko jest podać jedną definicję, która opisuje dokładnie kredyt konsumpcyjny, ponieważ wszystko zależy od jego rodzaju. Można jednak wymienić kilka elementów wspólnych, które łączą poszczególne rodzaje kredytu konsumpcyjnego. Można do nich zaliczyć, chociażby to, że kredyt konsumpcyjny jest kredytem bankowy i nie można go znaleźć w ofercie firm pozabankowych. Co więcej, zabezpieczeniem takiego zobowiązania są zazwyczaj dochody kredytobiorcy, rzadziej poręczenie osób trzecich. Jeśli chodzi o wysokość takiego zobowiązania, to jest ona zależna od zdolności kredytowej osoby, która ubiega się o taki kredyt.
Podobnie jak w przypadku innych kredytów warunki spłaty kredytu konsumpcyjnego określone są w umowie, która podpisywana jest między kredytobiorcą a kredytodawcą. Można w niej znaleźć informacje dotyczące oprocentowania, wysokości kredytu, a także terminu jego spłaty. Co istotne kredyt konsumpcyjny przeznaczony jest dla osób fizycznych w celu zaspokojenia ich potrzeb. Oznacza to, że nie można wydatkować go na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Kto może otrzymać kredyt konsumpcyjny?
Nie każda osoba będzie mogła skorzystać z kredytu konsumpcyjnego. Jest on przeznaczony jedynie dla osób fizycznych, które z jego pomocą chcą zaspokoić swoje bieżące potrzeby. Tak ja już wspomnieliśmy, środków pozyskanych w taki sposób nie można przeznaczyć na wydatki związane z prowadzeniem firmy. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przedsiębiorca chce zaciągnąć tego typu zobowiązanie na pokrycie prywatnych wydatków. Jeśli prowadzisz własną działalność, to bank odmówi Ci przyznania kredytu, jeśli chcesz go przeznaczyć np. na wyremontowanie biura czy zakup firmowego auta.
Czym różni się kredyt konsumpcyjny od kredytu konsumenckiego?
Wiele osób używa określenia kredyt konsumencki i kredyt konsumpcyjny zamiennie. Jest to jednak błąd, ponieważ te kredyty nieco się od siebie różnią i są to zupełnie odmienne produkty. Kredyt konsumencki reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. W jej zapisach można znaleźć informację, że jako kredyt konsumencki kwalifikuje się umowy, które mają wartość mniejszą lub równą 255 550 zł, a ich cel finansowania nie jest związany z działalnością gospodarczą i zawodową kredytobiorcy. Kredyt konsumencki jest też najczęściej udzielany na konkretny cel, który zostanie wskazany we wniosku.
Z kolei w przypadku kredytu konsumpcyjnego nie można mówić o żadnych regulacjach prawnych. Nie istnieje jednoznacznie zdefiniowana maksymalna wartość takiego zobowiązania, ani też cel, na który można przeznaczyć środki pozyskane w taki sposób. Pieniądze z kredytu konsumpcyjnego można więc rozdysponować w praktycznie dowolny sposób. W znalezieniu najlepszej oferty kredytowej może pomóc Ci doradca Spłata Pożyczek, który przeprowadzi negocjacje z bankiem i przeprowadzi Cię przez cały proces ubiegania się o korzystne zobowiązanie.