Nie wszystkie metody analizy technicznej opierają się na skomplikowanych obliczeniach. Niektóre z nich są niezwykle proste, a jednocześnie stanowią ogromną pomoc dla inwestorów. Czym są kanały cenowe i jak je wykorzystać?
Linia trendu – punkt wyjścia do wyznaczenia kanału cenowego
Kanał cenowy to w zasadzie połączenie dwóch linii trendu, które dopasowują wartości na wykresie ceny wybranego aktywu do pewnej krzywej; najczęściej jest to zwykła funkcja liniowa. Jej zadaniem jest określenie kierunku ruchu ceny danego instrumentu. Aby wyznaczyć linię trendu, wystarczy połączyć ze sobą maksymalne lub minimalne wartości w przyjętym oknie czasowym.
Trendy wzrostowe i spadkowe są dość proste w interpretacji – często najlepsze wyniki osiągniemy po prostu przez dopasowanie się do tego kierunku i wyjście ze swojej pozycji w odpowiednim momencie. Możemy jednak także zaryzykować i postawić na odwrócenie trendu, jeśli mamy podstawy, by przewidywać taką zmianę. Pewien problem mogą jednak stanowić trendy horyzontalne, czyli boczne. Z taką sytuacją możemy spotkać się wtedy, gdy cena nie rusza się w znaczącym stopniu w żadnym kierunku. W takim momencie warto dokładnie obserwować nawet niewielkie zmiany, które mogą sugerować nadchodzący trend spadkowy lub wzrostowy.
Aby skutecznie przeprowadzić analizę trendów, konieczne będzie wyposażenie się w odpowiednie narzędzia. Najlepsze platformy inwestycyjne oferują wbudowaną funkcjonalność tego typu – jednym z przykładów jest program banku Saxo. Sprawdź więcej informacji tutaj i zobacz, co jeszcze ma do zaoferowania SaxoTraderGO.
Co to jest kanał cenowy?
W pierwszej kolejności potrzebne będzie wyznaczenie linii trendu dla szczytowych wartości w danym okresie oraz drugiej linii trendu dla najniższych wartości. Jeśli są one równoległe, mamy do czynienia właśnie z kanałem cenowym. To sygnał, że trend w danym okresie jest dość mocny. Istotne jest tutaj zwrócenie uwagi na liczbę punktów, w których kanał styka się z liniami trendu – łącznie powinno być ich co najmniej cztery (dwie dla „górnej” linii i dwie dla „dolnej”).
Jak interpretować kanał cenowy?
Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących kanału cenowego jest moment przełamania jego górnej lub dolnej granicy. Jeśli wycena akcji lub innego instrumentu finansowego „przebiła” górne ograniczenie przy trendzie spadkowym, mamy do czynienia z sygnałem kupna. W sytuacji, gdy zaobserwowaliśmy trend wzrastający i przełamanie od dołu, będzie to sygnał do sprzedaży. Należy pamiętać, że te reguły czasami się nie sprawdzają – zwłaszcza przy bardzo „stromych” kanałach cenowych. Mimo tego jest to bardzo szeroko wykorzystywane narzędzie analizy technicznej, które zawdzięcza swoją popularność prostocie i stosunkowo dużej skuteczności w wyznaczaniu zmian trendów.