Inwestycja w lokale przeznaczone na wynajem to niezwykle popularna forma budowania dochodu pasywnego. Jest to stosunkowo bezpieczny pomysł na biznes — nieruchomości nie podlegają gwałtownym zmianom cenowym, a ich wartość utrzymuje się na stabilnym, najczęściej rosnącym poziomie.
Co wpływa na wybór nieruchomości przeznaczonej na wynajem?
Rozważając zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Odpowiedzi pozwolą na zawężeniu zakresu poszukiwań, możliwe będzie również uniknięcie trudnych do późniejszego skorygowania błędów. Najważniejsza jest oczywiście kwota, którą dysponujemy. To ona określi możliwości i obszary, w których będziemy się poruszać. Duże znaczenie ma też poziom naszej swobody finansowej. Czy zakup pokrywamy środkami własnymi, czy też posiłkujemy się kredytem bankowym? Wynajem będzie głównym źródłem dochodu, czy też ma jedynie stanowić czynnik wzbogacający domowy budżet?
Podstawowym wyznacznikiem określającym wybór mieszkania jest precyzyjne zdefiniowanie potencjalnej grupy docelowej. Liczymy na studentów, preferujemy pracowników korporacji, a może będziemy celować w osoby pragnące luksusu i prestiżu? Każdy rodzaj przyszłego klienta będzie miał inne wymagania dotyczące standardu, wyposażenia, często także lokalizacji. Różne będą też kwoty, których możemy się spodziewać w ramach comiesięcznych wpływów. Charakter grupy docelowej wpływa także na wielkość mieszkania oraz jego rozkład funkcjonalny. Na tym etapie planowania nie wolno popełnić błędu, może on bowiem całkowicie zniweczyć nasze zamiary. Warto przejrzeć ogłoszenia, przydatne może się okazać odwiedzenie kilku biur nieruchomości i analiza już istniejących ofert.
Funkcjonalne i trwałe wyposażenie
Mieszkanie zakupione, nadszedł więc czas by je urządzić. Zakres prac będzie się różnił w zależności od tego, czy zdecydowaliśmy się na zakup nowego lokalu wprost od dewelopera, czy też mieszkanie, którym dysponujemy, pochodzi z rynku wtórnego, wymaga remontu i adaptacji do wymagań najemców. Planując aranżację, warto pomyśleć o tym, w jaki sposób pogodzić wygodę przyszłych mieszkańców z zabezpieczeniem własnych interesów. Każdy najem kiedyś się kończy, a to oznacza, że przed wprowadzeniem kolejnych lokatorów będziemy zmuszeni do przeprowadzenia prac naprawczych i odświeżenia posiadanych czterech ścian. Dobrze zatem, aby wyposażenie było nie tylko estetyczne, ale też trwałe i łatwe do utrzymania w czystości.
Przykład? Wykorzystanie tanich paneli podłogowych ograniczy wprawdzie pierwsze koszty związane z przystosowaniem powierzchni z czasem, jednak ich wymiana może się okazać trudna i kosztowna, co pochłonie znaczną część zysków. Ta sama zasada dotyczy wyposażenia łazienki, kuchni, parapetów i drzwi, słowem wszystkich elementów, które podlegają intensywnemu użytkowaniu. Samodzielne zaplanowanie i wykonanie aranżacji mieszkania na wynajem to tylko pozorna oszczędność. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Zacznijmy od lektury uwag zamieszczonych na stronie https://www.brylaplus.pl/aranzacja-wnetrz/. Pod tym adresem znajdziemy też zespół profesjonalistów gotowych udzielić niezbędnego wsparcia i pomocy, zarówno na etapie decyzyjnym, jak i wykonawczym. To zdecydowanie ułatwi realizację inwestycji.