O kredyt na mieszkanie, czyli kredyt hipoteczny, stara się coraz więcej osób. Stanowi on bowiem doskonałą alternatywę dla wynajmowania latami mieszkania i jest spełnieniem marzeń o własnym M. Jak się jednak okazuje, nie tak łatwo go uzyskać, a banki wprowadzają w tym zakresie wiele obostrzeń, chroniąc własne interesy. Sprawdź zatem, co zrobić i jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt na mieszkanie.
Marzenie o własnym M4 to często marzenie ściętej głowy dla wielu z nas. Ceny mieszkań z roku na rok rosną i mało kto może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Ponieważ wynajem jest coraz mniej opłacalny, popularnością cieszą się kredyty hipoteczne. Jak taką pożyczkę uzyskać?
Śmieciówkom mówimy nie
Podstawowym warunkiem uzyskania omawianego rodzaju kredytu jest zatrudnienie na podstawy umowy o pracę, dla banku bowiem w pierwszej kolejności liczy się regularność zarobków, dopiero w drugiej ich wysokość. Dlatego nie ma znaczenia, jeśli na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło zarabiasz znacznie więcej, niż wynosi przeciętna pensja. O ile w przypadku umowy zlecenie możemy być poproszeni o dodatkowe dokumenty, takie jak wyciąg z konta, podpis żyranta, lub inne zabezpieczenie, o tyle w przypadku umów o dzieło nie mamy szansy na taki kredyt.
Bez wkładu własnego ani rusz
Nie przystępujmy również do starania się o taką pożyczkę, jeśli nie zdołaliśmy zgromadzić odpowiedniej sumy oszczędności. Banki bowiem nie udzielają już kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. Minimalna jego wysokość to 20%, jednak im wyższy, tym na lepsze warunki kredytu możemy liczyć. Niższa marża kredytowa oraz bardziej korzystne zasady spłaty to tylko niektóre z nich. Coraz więcej osób decyduje się jednak oszczędzać, aby móc skorzystać z możliwości kredytu hipotecznego; nowe mieszkania są bowiem dużo bardziej atrakcyjne, niż te z rynku wtórnego. Doskonałym przykładem jest Osiedle Botanika, położone w samym sercu Nowej Huty, jednej z bardziej atrakcyjnych krakowskich lokalizacji.
Czy masz zdolność?
Kolejnym etapem uzyskania kredytu na mieszkanie będzie oszacowanie naszej zdolności kredytowej na podstawie zarobków, a także miejsca zamieszkania, wieku, stanu cywilnego, liczby dzieci, obciążeń z tytułu innych kredytów oraz pożyczek, a także naszej dotychczasowej historii kredytowej. Sytuacja idealna to taka, w której mamy wystarczająco wysokie dochody i nie posiadamy innych kredytów.
Procedura
Jeśli mamy już upatrzoną nieruchomość, na którą chcemy zaciągnąć kredyt, sprawdźmy, jakie dokumenty powinniśmy dołączyć do wniosku. Może być to wyciąg z banku, zaświadczenie o zarobkach z miejsca pracy, dodatkowe zaświadczenia z ZUSu. Po ich złożeniu oraz wypełnieniu wniosku, bank podejmie decyzje o przyznaniu nam kredytu. Ma na to do dwóch tygodni. Po ewentualnym uzupełnieniu dokumentacji przychodzi czas na ostateczną decyzję kredytową, od której wydania mamy 30 dni na podpisanie umowy z bankiem. Po jej podpisaniu nic już nie stoi na przeszkodzie, by zawrzeć ostateczną umowę, przenoszącą własność nieruchomości.