Sejm pod koniec lipca miał zająć się projektem ustawy, która ma dotyczyć uzależnienia prawa do emerytury od lat pracy pracownika, a nie zaś od jego wieku. Posłowie z takich partii jak PSL. Lewicy i PiS sądzą że, jest to ciekawy pomysł nad którym warto się zastanowić i popracować. Natomiast partia PO jest prawdopodobnie za jego odrzuceniem.
Zatem co z emeryturami po 35 latach pracy?
Eksperci z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, stworzyli projekt nowelizacji ustawy o tak zwanym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, pod którym podpisał się około 270 tysięcy obywateli naszego kraju. Ten projekt wprowadzał możliwość odejścia na emeryturę po przepracowaniu 40 lat przez mężczyznę i 35 przez kobietę, bez względu na ich wiek.
Jedna z posłanek PO, Magdalena Kochan stwierdziła, że te propozycje które są zawarte w projekcie poselskim nie są dobrym wyborem lecz złym i ma zamiar głosować za ich odrzuceniem. Stwierdziła ona że, ważne jest to jak długo będzie zbierać się doświadczenie zawodowe, a nie jak długo pracujemy oraz zbieramy emeryturę. Przypomniała ona również, że mężczyźni żyją w Polsce około 78 lat, natomiast kobiety zazwyczaj 83 lata.
Kochan wyjaśniła również że, jeśli wystarczyłoby przepracowanie 40 lub 35 lat, mężczyźni mogliby kończyć pracę zawodową w wieku około 58 lat, a kobiety nawet w wieku 53 lat. Następnie te emerytury były by pobierane przez około 20 lub 30 lat, przez co nie starczyłoby na tak długi czas kwot, które zostały zebrane podczas pracy zawodowej.
Zdaniem Mieczysława Kasprzaka z PSL, każda polemika dotycząca zmian w naszym systemie ubezpieczeń społecznych oraz dyskusje o wieku emerytalnym są niezbędne. Ten poseł podkreślił również, że fakultatywność dotycząca odchodzenia na emeryturę, przewidziana w projekcie, gdy uzyska się odpowiedni wiek lub ilość przepracowanych lat jest niezwykle ważną kwestią zwłaszcza gdy prowadzi się dyskusję na temat podwyższenia wieku emerytalnego.
Natomiast Elżbieta Rafalska z PiS stwierdziła, że należy dać ludziom możliwość wyboru, a ten projekt jest dobrym rozwiązaniem. Posłanka stwierdziła, że jeśli ktoś posiada zabezpieczenie finansowe lub gdy nie posiada odpowiedniego zdrowia by móc pracować, powinien posiadać możliwość zakończenia pracy zawodowej, gdy przepracuje on odpowiednią ilość lat.
Niestety ten projekt ma pewną niedoskonałość ponieważ możliwe, że pewna część osób postanowi odejść na emeryturę zbyt wcześnie, bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego i stanie się pensjonariuszami opieki. Dlatego należy poważnie się zastanowić nad projektem OPZZ.
Jedna z posłanek lewicy Anna Bańkowska stwierdziła że, jej partia zapewne poprze projekt przygotowany przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, ponieważ przepracowanie 40 lat przez mężczyznę i 35 lat przez kobietę jest wystarczająco długim czasem, by mogli oni uzyskać przyzwoitą emeryturę. A dzięki możliwości wyboru będą mogli oni skorzystać z wcześniejszego przejścia na emeryturę jeśli nie mają zdrowia lub też gdy nie będą mogli znaleźć pracy, a posiadają wymagany wiek oraz to od nich będzie zależało jak długo chcą pracować i w zależności od tego będą dostawać wyższe lub niższe świadczenie emerytalne.
Ten projekt obywatelskiej ustawy przewiduje że, wiek danej osoby która chce zakończyć pracę zawodową nie jest decydującym czynnikiem. Pozostawił on również wcześniejsze rozwiązania, zgodnie z którymi mężczyzna może przejść na emeryturę jeśli posiada minimum 25 lat pracy i ukończył 65 rok życia, natomiast kobiety po ukończeniu 60 roku życia i gdy posiada minimum 20 lat pracy. A pracownik posiadałby wybór, z jakiego rozwiązania chciałby skorzystać.
Wiesława Taranowska która jest wiceprzewodniczącą Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych podkreśliła, że z danych ZUS widać, iż na chwilę obecną kobiety w Polsce przechodzą na emeryturę po około 34 latach pracy, natomiast mężczyźni po przepracowaniu 39 lat. Natomiast w projekcie, była mowa o 40 i 35 latach pracy, co powoduje przedłużenie aktywności zawodowej, zatem system ubezpieczeń społecznych zyskałby korzyści.
Jak wiadomo zgodnie z zasadami kapitałowego systemu emerytalnego z 1999 roku, pracownicy którzy należą do otwartego funduszu emerytalnego odprowadzają 7,3% swojej pensji do OFE, zaś 12,2% do ZUS. Do OFE należą wszyscy którzy urodzili się po 1968 roku, a ci którzy urodzili się w latach 1948-1968 mają możliwość wyboru.
Odprowadzane pieniądze są gromadzone na indywidualnym koncie ubezpieczeniowym ZUS i OFE danej osoby. A gdy mężczyzna osiągnie 65 rok życia, natomiast kobieta 60 rok życia, dostają oni emeryturę, która składa się z dwóch części.