Dobra praca – sprawdź przydatne wskazówki

0
1598

Jesteś absolwentem i rozpoczynasz karierę zawodową? Straciłeś pracę lub obecna nie jest spełnieniem marzeń i chcesz ją zmienić? Bez względu na powody, stoisz w obliczu konieczności znalezienia nowego zatrudnienia. Dobrze zatem poznać kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć cel.

Szukając pracy bardzo łatwo stracić motywację do działania. Często czujemy, że wymagania pracodawców są bardzo wygórowane, że ich nie spełniamy i rezygnujemy ze zgłoszenia swojej kandydatury. Nieudane spotkania z pracodawcami lub brak odpowiedzi na naszą aplikację sprawiają, że tracimy zapał, a czas poszukiwania pracy znacznie się wydłuża. Specjaliści są zgodni: nie wolno się poddawać, w takich sytuacjach liczy się wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu.

Strategia

Samo przeglądanie portali pracy i oczekiwanie na odpowiednią ofertę jest działaniem mało skutecznym, choć niezbędnym. Dobrze jest w tym celu codziennie sprawdzać oferty pracy w Rzeszowie w popularnych portalach pracy, takich jak „Aplikuj.pl”. Tam także można znaleźć wiele przydatnych narzędzi i porad dotyczących poszukiwania pracy. Najważniejsze jest opracowanie strategii, a wtedy znalezienie odpowiedniej posady zajmie dużo mniej czasu.

Warto zastanowić się nad bieżącymi priorytetami. Czy sytuacja zmusza nas do znalezienia pracy „od zaraz”, czy możemy sobie pozwolić na spokojne poszukiwania stanowiska zgodnego z naszymi oczekiwaniami lub zainteresowaniami. Specjaliści ds. HR doradzają, żeby jak najlepiej wykorzystać możliwości związane z szukaniem pracy.  Warto dokonać rewizji posiadanych kwalifikacji i umiejętności oraz rozpoznać bieżącą sytuację na rynku pracy. Pamiętajmy, że podlega on trendom. Niektóre zawody znikają, w ich miejsce pojawiają się nowe. Warto wiedzieć, czy jest zapotrzebowanie na nasze usługi, czy nadszedł czas na przebranżowienie.

CV i list motywacyjny

Poszukiwanie pracy to najlepszy moment na zaktualizowanie dokumentów aplikacyjnych. Curriculum Vitae stanowi przepustkę do dalszej kariery zawodowej i nie wolno go lekceważyć. Powinno być dostosowane do obecnych standardów tak pod względem treści merytorycznej, jak i od strony wizualnej. Musi być czytelne oraz przejrzyste. Uzupełnieniem CV jest list motywacyjny. Ważne, by był skierowany bezpośrednio do pracodawcy i podkreślał nasze atuty. Powinien zostać napisany w taki sposób, by przekonał rekrutera o tym, że jesteśmy najlepszym kandydatem na pracownika i zatrudnienie nas przyczyni się do rozwoju firmy. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze dokumenty aplikacyjne zostały poprawnie skonstruowane, możemy skorzystać z kreatorów online dostępnych w sieci. W Internecie znajdziemy także szereg przykładów listów motywacyjnych.

Waga profesjonalnych profili osobistych

Korzystnie jest poznać reguły działania rynku pracy – serwis „Dla Studenta” opublikował artykuł na temat sytuacji na wrocławskim rynku pracy – takie informacje są bardzo przydatne. Pamiętajmy, że obecnie sama wiedza na temat rynku pracy może okazać się niewystarczająca. Należy wykazywać się aktywnością. Stworzenie własnego profilu w portalach pracy i serwisach społecznościowych takich jak LinkedIn jest bardzo ważne, rekruterzy często je przeglądają.

Dalsze działania

Przed wysłaniem swoich dokumentów dobrze jest zasięgnąć informacji o stanowisku i firmie, do której aplikujemy. Tego typu wiedza z pewnością okaże się bardzo przydatna, zwłaszcza jeśli zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, która może okazać się przepustką do dalszej kariery zawodowej. Więcej informacji na temat rozmowy o pracę można przeczytać w polecanym artykule.

W procesie poszukiwania pracy duże znaczenie ma cierpliwość, konsekwencja, upór w dążeniu do celu oraz nasza aktywność. To właśnie tak nacechowane działania sprawią, że zdobycie pracy będzie kwestią czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here