System zarządzania treścią (CMS) to narzędzie, które umożliwia użytkownikom dodawanie, publikowanie, edytowanie lub usuwanie treści ze strony internetowej za pomocą przeglądarki internetowej na smartfonie, tablecie lub komputerze stacjonarnym. Zazwyczaj oprogramowanie CMS jest napisane w języku skryptowym, a jego skrypty działają na komputerze, na którym jest zainstalowana baza danych i serwer WWW. Treści i ustawienia strony internetowej są zwykle przechowywane w bazie danych, a dla każdego żądania strony, która trafia do serwera WWW, skrypty łączą informacje z bazy danych i zasobów (pliki JavaScript, pliki CSS, pliki obrazów itp., Które są częścią CMS lub zostały przesłane) do budowania stron witryny.
Kombinacja systemu operacyjnego, na którym działa CMS, język skryptowy, w którym jest zapisana, baza danych, w której przechowywane są jego informacje, oraz serwer WWW uruchamiający skrypty w celu pobrania informacji i zwrócenia ich do przeglądarki internetowej odwiedzającego witrynę, jest znany jako stos, na którym działa CMS; powszechnie używana kombinacja systemu operacyjnego Linux, serwera WWW Apache, bazy danych MySQL i języka skryptowego PHP jest znana jako stos LAMP.
Czym jest Drupal?
Drupal to elastyczny system CMS oparty na stosie LAMP, o modułowej konstrukcji umożliwiającej dodawanie i usuwanie funkcji poprzez instalowanie i odinstalowywanie modułów, a także umożliwiając zmianę wyglądu całej witryny poprzez instalowanie i odinstalowywanie motywów. Podstawowe pobieranie Drupala, znane jako Drupal Core, zawiera skrypty PHP potrzebne do uruchomienia podstawowej funkcjonalności CMS, kilku opcjonalnych modułów i motywów oraz wielu skryptów JavaScript, CSS i obrazów. Wiele dodatkowych modułów i motywów można pobrać ze strony internetowej Drupal.org.
Drupal może również działać na innych stosach technologii:
System operacyjny może być systemem Windows lub Mac OS zamiast Linux.
Serwer internetowy może być Nginx lub IIS zamiast Apache.
Bazą danych może być PostgreSQL lub SQLite zamiast MySQL lub zamiennik kompatybilny z MySQL, taki jak MariaDB lub Percona.
Inne systemy operacyjne, serwery WWW i bazy danych również mogą działać; Jednak skrypty używane przez oprogramowanie są napisane w PHP, więc nie można ich zmienić.
Jakie są powody używania Drupala?
Budując stronę internetową, możesz wybrać jeden z wielu istniejących pakietów CMS i usług hostowanych, rozwijać własny CMS lub budować witrynę bez korzystania z CMS. Oto niektóre z powodów, dla których możesz wybrać Drupala:
Zbudowanie małej, prostej strony ze statycznymi stronami HTML nie jest trudne i bardzo szybko można uzyskać prostą witrynę. Utworzenie strony w CMS na ogół wymaga więcej czasu, ale przynosi korzyści z edycji on-line (łatwiejsze dla mniej doświadczonych opiekunów treści), jednolitości (trudniejsze do utrzymania przy użyciu statycznego kodu HTML dla większych witryn) i możliwości więcej złożone funkcje wymagające bazy danych.
Niektóre oprogramowanie CMS ma specjalne przeznaczenie; na przykład istnieją pakiety i hostowane usługi, za pomocą których można zbudować blog lub witrynę członkowską klubu. Z kolei Drupal jest systemem CMS ogólnego zastosowania. Jeśli tworzysz witrynę specjalnego przeznaczenia, możesz użyć CMS specjalnego przeznaczenia; Jeśli jednak Twoja witryna spadnie nawet nieznacznie poza zamierzony cel, prawdopodobnie lepiej będzie użyć systemu CMS ogólnego przeznaczenia, niż próbować dostosować system CMS specjalnego przeznaczenia.
Budowa własnego oprogramowania typu CMS może wydawać się atrakcyjna. Jednak używanie ogólnego systemu CMS, takiego jak Drupal, jako punktu wyjścia, jest zwykle lepszym pomysłem, ponieważ podstawowa funkcjonalność CMS (taka jak konta użytkowników i zarządzanie treścią) ma tysiące godzin pracy programisty, w tym wiele lat testów użytkowników, błędów mocowanie i hartowanie zabezpieczające.
Niektóre pakiety oprogramowania CMS są drogie w zakupie licencji. Niektóre są bezpłatne lub mają darmową wersję, ale mają licencje ograniczające, które nie pozwalają na modyfikacje i rozszerzenia. Możesz preferować użycie pakietu (takiego jak Drupal), który ma mniej restrykcyjną licencję na oprogramowanie i jest rozwijany przez społeczność ogólnoświatową. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Sekcja 1.6, „Koncepcja: projekt Drupal”.