Kontrakty CFD to jedno z najważniejszych pojęć w świecie finansowym, w tym przede wszystkim na płaszczyźnie inwestycyjnej. Zawieranie wspomnianych kontraktów CFD jest kluczowe przy handlu wieloma instrumentami finansowymi. Choćby z tego powodu warto dokładniej przyjrzeć się tej kwestii i zastanowić, na czym polegają kontrakty CFD i czy ich zawarcie jest opłacalne oraz bezpieczne? Tłumaczymy te i wiele innych kwestii!
Na rynku dostępnych jest mnóstwo przeróżnych form inwestowania. Niektórzy traderzy wybierają jedną z nich, inni natomiast postanawiają zdywersyfikować swój portfel i stawiają na kilka niezależnych instrumentów. Mimo przyjętej strategii, każdy z nich spotka się z pojęciem kontraktów CFD i to w praktycznym wymiarze. Warto więc nabyć podstawową wiedzę na ten temat, aby nie popełnić najpopularniejszych błędów.
Kontrakty CFD – o co dokładnie chodzi?
Z kontraktami CFD mamy do czynienia przy różnych formach inwestowania, w tym w szczególności na rynku Forex, ale nie tylko. Na wstępie warto więc dokładnie wyjaśnić to pojęcie, aby każdy inwestor wiedział, o co chodzi. Kontrakty CFD to (od angielskiego contract for difference) kontrakty na różnicę kursową/cenową. W praktyce sprowadza się to do zawarcia przez brokera i inwestora swoistej umowy, na mocy której dochodzi do zakładu o to, jak zachowa się kurs czy cena danego aktywa bazowego. Wygrywa strona, która będzie mieć w danym przypadku rację, a więc wytypuje poprawnie. Różnicę liczy się na podstawie ceny czy kursu początkowego oraz z terminu zapadalności. W przypadku kontraktów CFD rozlicza się więc wspomnianą różnicę, a strony mogą grać zarówno na wzrosty, jak i na spadki. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że istnieje mnóstwo możliwości, a gra staje się dynamiczna i zazwyczaj mówimy o transakcjach krótkoterminowych.
Jak zawrzeć kontrakt CFD?
Kontrakty CFD dotyczą różnych aktywów bazowych, w tym akcji giełdowych, surowców, obligacji, walut, kryptowalut, funduszy ETF i wielu innych. Aby zainwestować w ten sposób trzeba być oczywiście pełnoletnim i mieć zdolność do czynności prawnych. Poza tym niezbędne jest założenie rachunku u brokera, np. na jednej z platform tradingowych, w tym od Saxo, gdzie uzyskuje się dostęp do światowych rynków. Z poziomu zaledwie jednego konta, za pomocą kilku kliknięć, można zawierać poszczególne inwestycje. Trader ma też stały dostęp do swojego portfela i można bieżąco kontrolować zmiany na rynku.
Czy warto zawierać kontrakty CFD?
Każdy musi podjąć decyzje samodzielnie, a najpierw wziąć pod uwagę istotne okoliczności, w tym własne możliwości finansowe. Inwestowanie jest zarezerwowane zarówno dla indywidualnych traderów, jak i dużych instytucji finansowych. Kontrakty CFD pociągają za sobą nie tylko szansę na wygraną, ale też ryzyko utraty zainwestowanego kapitału. Zawsze trzeba o tym pamiętać i grać odpowiedzialnie oraz ostrożnie, według wcześniej określonego planu działania. Wówczas zawieranie kontraktów CFD jest bezpieczne, a trader ma pełną kontrolę nad transakcjami.