hosting

Żadna strona internetowa nie może działać bez hostingu. Dzięki niemu z serwisu mogą korzystać internauci bez względu na to, w jakiej części świata się znajdują. Na rynku można znaleźć różne rodzaje hostingu, dlatego łatwo go dobrać do potrzeb. W wielu przypadkach warto zacząć od hostingu współdzielonego.

Zanim przejdziemy do scharakteryzowania hostingu współdzielonego, warto wyjaśnić, co w ogóle kryje się za terminem „hosting”. Chodzi tutaj po prostu o usługę udostępnienia zasobów serwerowni przez dostawcę usług internetowych. Innymi słowy, klient zyskuje dostęp do komputera, który jest przez cały czas podpięty do internetu.

Czym jest hosting współdzielony?

Hosting współdzielony jest jednym z rodzajów hostingu. W tym przypadku zasoby jednego serwera lub klastra serwerów są udostępniane wielu klientom dostawcy usług internetowych. To oznacza, że na jednym fizycznym serwerze działa wiele stron internetowych lub różnych usług online.

Warto zdecydować się na hosting współdzielony, szczególnie w początkowej fazie funkcjonowania serwisu internetowego, gdy dopiero zdobywa się użytkowników, a sama witryna dopiero się rozrasta. Na tym etapie wdrażania projektu internetowego to najrozsądniejsze rozwiązanie. Warto pamiętać, że hosting współdzielony jest bezpieczny, ponieważ zarządzają nim specjaliści zatrudniani przez właściciela serwerowni. Nie trzeba zatem samemu znać się na kwestiach związanych z administrowaniem serwerami.

Na co można liczyć w ramach hostingu?

Hosting współdzielony może być atrakcyjnym rozwiązaniem również z dwóch innych powodów. Po pierwsze zwykle dostawcy proponują różne pakiety hostingu, zatem jego parametry można łatwo dostosować do potrzeb danego przedsięwzięcia internetowego. Po drugie w pakiecie z takim hostingiem można otrzymać różne rozwiązania. Najczęściej możemy liczyć na autoinstalator aplikacji, możliwość dostosowania strony do szyfrowania SSL, DNS Anycast (dane transmitowane do najbliższego hosta), backup danych (najlepsi dostawcy zapewniają codzienne tworzenie kopii zapasowych), dostęp SSH. Do tego dochodzą tak podstawowe rozwiązania jak obsługa PHP, zarządzanie FTP i bazami danych MySQL.

Hosting poczty elektronicznej

Trudno w obecnych czasach obejść się bez poczty elektronicznej, szczególnie w prowadzeniu biznesu. Hosting współdzielony można wykorzystać również do bezpiecznego uruchomienia takiej poczty. Warto jednak sprawdzić, jakie usługi zapewnia w tym zakresie dostawca. Powinien on na przykład dostarczyć zabezpieczenie antywirusowe i antyspamowe poczty (dodatkowo możliwość ustawienia własnych filtrów antyspamowych), uwierzytelnianie DKIM (łączy wysłaną wiadomość e-mail z konkretną domeną) i SMTP (zabezpiecza pocztę przed nieuprawnionym wysyłaniem wiadomości e-mail).

Jeśli zastanawiamy się, czy warto używać hostingu współdzielonego, odpowiedź może być tylko twierdząca. Oczywiście z czasem, gdy projekt internetowy się rozrośnie, może pojawić się konieczność wybrania bardziej wydajnych rozwiązań, jak serwer VPS czy serwer dedykowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here