Wybierając się na jakąkolwiek wyższą uczelnię, zakładamy, że zdobyta tam wiedza, będzie z jednej strony, kontynuacją naszych zainteresowań, a z drugiej strony będzie stanowiła w przyszłości podbudowę dla naszego zatrudnienia.
Sam wybór studiów nie jest łatwy. Liczne uczelnie kuszą nas w okresie rekrutacyjnych ciekawymi kierunkami. Wszystko zależy od tego co nas interesuje. Jak widzimy swoją przyszłą drogę kariery zawodowej. Chociaż, prawda brutalna jest taka, że niewiele osób wciąż pracuje w swoich wyuczonych zawodach. Dlatego tak ważne jest, żeby bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem kierunku, który chcemy studiować. Ważne jest też jaki rodzaj studiów wybierzemy.
Czy będą to studia dzienne, czy zaoczne. Czy będziemy studiować pełne pięć lat, aby uzyskać tytuł magistra, czy na początku wybierzemy tryb licencjacki, pozostawiając decyzje o kontynuowaniu nauki na czas późniejszy. Wszystko to ma znaczenie dla naszej nauki. Jeszcze niedawno było tak, że często kończąc szkołę średnią, zadając maturę, wiele osób nie zadawało sobie pytań o sens studiów, nie myślało co to praca magisterska jest.
Jest jeszcze jeden bardzo istotny element, który na szczęście jest brany coraz częściej pod uwagę. Wybór samej uczelni. Jak już wspomniałem ilość wyższych szkól z każdym rokiem się powiększa. Pojawiają się na rynku takie, które w założeniu już nastawione są na zysk, jednocześnie nie proponując nic w zamian. Oprócz renomowanych uniwersytetów i szkół wyższych, jest niestety o wiele więcej uczelni, których dyplom na rynku pracy właściwie nic nie znaczy. Żyjąc w świecie coraz bardziej nastawionym na profesjonalizm i kompetencje, musimy już na tym wczesnym etapie mądrze wybrać.
Od dziesięciu lat tworzona jest tak zwana Lista Szanghajska – zestawienie najlepszych pięciuset uniwersytetów na świecie. Jest to prestiżowa lista, na której obecność jest marzeniem każdego rektora. Od samego początku, najlepszą uczelnią okazał się Uniwersytet Harvarda, a Uniwersytet Stanforda oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT) znajdują się również w pierwszej piątce. Fakt, że tak doceniane i szacowne uczelnie jak Cambridge i Oxford znajdują się pod koniec drugiej piątki tego zestawienia, świadczyć może tylko jak wysoki poziom muszą reprezentować takie uniwersytety. Tworzący ją przedstawiciele z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju, jako kryteria wyboru, ustalili bardzo wysokie parametry.
Jednym z podstawowych jest fakt, ilu absolwentów, lub pracowników naukowych otrzymało Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa. Już samo to sprawia, że poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko. A jeżeli do tego dołożymy ilość uznanych, przełomowych publikacji i badań, opublikowanych w prestiżowych światowych magazynach naukowych, to wysokie uplasowanie jest bardzo trudne. Niestety, polskie uczelnie nie znajdują się wśród tych najlepiej ocenianych. Najlepsze polskie uniwersytety – Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, uplasowały się dopiero w trzeciej setce na tej prestiżowej liście. Dużo to świadczy o polskiej nauce.
Więc jeżeli z tej perspektywy spojrzymy na nasz ewentualny wybór to tym bardziej musimy się zastanowić. Jednak w tym momencie, ma znaczenie też, jakie jest nasze nastawienie. Czy chcemy znaleźć uczelnie, na której będziemy zdobywać jedynie gruntowną wiedzę, którą później wykorzystamy w przyszłej pracy zawodowej, czy też marzy nam się kariera naukowa. Jeżeli to pierwsze, to oczywiście im lepszy i bardziej prestiżowy uniwersytet, czy politechnika, tym pracodawcy wyżej oceniają uzyskany tam dyplom. Jednak, jeżeli zależy nam tylko – albo aż – na gruntownej wiedzy, to mamy więcej możliwości.
Oprócz wymienionych już uczelni możemy brać pod uwagę Uniwersytet Wrocławski, Bardzo dobrą renomę ma Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który stanowi kontynuację znanych z jakości nauczania kolegiów jezuickich.
Dla osób, którym zależy na dobrej jakości nauczania dobrym wyborem może być również Szkoła Główna Handlowa. Uczelnie te, pomimo że nie znalazły się na prestiżowej Liście Szanghajskiej, pomiędzy najbardziej utytułowanymi uniwersytetami, to gwarantują wysoki poziom nauczania i posiadają również dużą renomę.
Osoby, które jednak myślą takimi kategoriami i zastanawiają się jaką wybrać uczelnie, które nie wybierają tych, do których można się bez problemu dostać, nie będą też zadawać sobie pytania, co to praca magisterska. Osoby takie są świadome, że wybór miejsca studiowania jest bardzo ważny, i że jest to być może decyzja, która może zaważyć na późniejszym życiu. Dlatego należy przyłożyć się do miej i gruntownie przemyśleć.