Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

Bankowość elektroniczna cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, ale nie brakuje osób dość sceptycznie podchodzących do korzystania z usług banku za pośrednictwem internetu. Największą barierą są obawy związane nie tylko z bezpieczeństwem ulokowanych środków, ale bezpieczeństwem dokonywania transakcji. Sprawdź, czy rzeczywiście istnieją powody do obaw.

Na koniec roku 2017 roku dostęp do bankowości elektronicznej miało ponad 32 mln klientów – to aż 12% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Polacy coraz bardziej przekonują się do internetowych kont osobistych – oznacza to, że bankowość internetowa spełnia wymogi dotyczące bezpieczeństwa.

Systemy zabezpieczeń stosowane przez banki

Banki doskonale zdają sobie sprawę z obaw klientów i czyhającego zagrożenia. Dlatego stosują wiele różnych systemów zabezpieczeń, dzięki którym ryzyko przejęcia środków przez oszustów jest znikome.

  • Połączenie szyfrowane

Połączenie szyfrowane to fundament bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. W dużym uproszczeniu, dane przesyłane do serwera są zaszyfrowane, a następnie odkodowane po dotarciu do niego. Wszelkie poufne informacje są więc nieczytelne i zupełnie bezwartościowe w momencie przechwycenia ich przez osoby niepowołane.

Szyfrowane połączenie rozpoznasz po ikonie kłódki oraz protokole rozpoczynającym się od „https”.

  • Dwustopniowy poziom zabezpieczeń

Dwustopniowy poziom zabezpieczeń oznacza konieczność podania nie tylko loginu i hasła do systemu, ale również krótkiego kodu przesyłanego w formie wiadomości tekstowej (na numer telefonu podany we wniosku).

  • Transakcje zabezpieczone kodem

Nawet, jeśli hakerowi udałoby się przechwycić dane do logowania, ryzyko przeprowadzenia transakcji jest znikome. Każdy przelew wychodzący wymaga podania hasła – kod przychodzi na numer telefonu posiadacza rachunku.

Bankowość elektroniczna – jak możesz zwiększyć bezpieczeństwo transakcji?

Chociaż banki robią wszystko, aby ich systemy transakcyjne były bezpieczne, i Ty możesz podjąć stosowne działania w tym kierunku. Aby chronić ulokowane na koncie środki, warto:

  • regularnie zmieniać hasło do logowania – pozwoli to zmniejszyć ryzyko przechwycenia hasła przez hakera
  • korzystać wyłącznie z zabezpieczonych sieci bezprzewodowych – otwarte sieci WiFi zwiększają ryzyko, że haker będzie „pośredniczył” w transakcji, przechwytując login i hasło
  • nie ufaj podejrzanym wiadomościom – nigdy nie wierz w komunikaty dotyczące konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na komputerze czy podawania w mailu danych do logowania; takie wiadomości wysyłają oszuści w celu wyłudzenia danych.

Bankowość elektroniczna jest bezpieczna. Jeśli zachowasz podstawowe środki ostrożności, ryzyko utraty środków zgromadzonych na koncie osobistym zredukujesz do minimum.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here