W ostatnich latach coraz więcej polskich firm budowlanych decyduje się na świadczenie usług na terenie Niemiec. Powodem takiego stanu rzeczy jest bardzo korzystna sytuacja gospodarcza, a także liczne udogodnienia, które uznaje się za atrakcyjne z perspektywy biznesowej. Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych z innych krajów Unii Europejskiej, nie zawsze ma świadomość, z jakich ulg mogą skorzystać. Znajomość niemieckiego prawa jest w takich przypadkach kluczowa. Dotyczy to również osób działających w branży budowlanej. Czym jest Freistellung? Dlaczego warto zadbać o ten aspekt? Sprawdź, jak w kilku prostych krokach uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech!
Freistellung – co to jest i kogo dotyczy?
Freistellung (znane również jako Freistellungsbescheinigung) jest dokumentem potwierdzającym zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech (Bauabzugsteuer). Bez tego zleceniodawca jest zobowiązany do odprowadzenia 15% podatku budowlanego od wynagrodzenia dla wykonawcy, co oznacza niższe wynagrodzenie dla przedsiębiorcy. Warto dodać, że Freistellung nie dotyczy usług świadczonych dla osób prywatnych, a innych firm.
Nie tylko niemieckie firmy budowlane mogą uzyskać zwolnienie z podatku, ale i zagraniczne przedsiębiorstwa, w tym również polskie. Najważniejszym czynnikiem w tej sprawie jest samo miejsce realizacji danego zlecenia. Jeśli usługi budowlane są wykonywane na terenie Niemiec, to można postarać się o Freistellung. Polskie firmy decydująca się na ekspansję na niemiecki rynek powinny mieć to na uwadze, w inny wypadku stracą 15% od wartości każdej wystawionej faktury. Jak zatem tego uniknąć?
Jak uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?
Procedura uzyskania Freistellung nie jest skomplikowana. Wymaga jednak spełnienia określonych warunków i złożenia odpowiedniego wniosku w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt). Warto dodać, że firma nie powinna mieć żadnych niewyjaśnionych spraw związanych z kwestiami podatkowymi. Co oprócz tego? Należy w tym wypadku zadbać również o niemiecki numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer). Aby go uzyskać, firma musi być zarejestrowana w tamtejszym urzędzie skarbowym.
Jakie usługi podlegają zwolnieniu z podatku?
Nie każda świadczona czynność w szeroko rozumianym sektorze budowlanym kwalifikuje się do Freistellung. Bauabzugsteuer dotyczy wszystkich działań związanych ze wznoszeniem, przebudową, konserwacją, utrzymaniem czy likwidacją budynku. Z tego powodu zwolnienie ze wspomnianego podatku ma szerokie zastosowanie, ale warto wcześniej bliżej zapoznać się z wytycznymi i sprawdzić, czy profil firmy na pewno spełnia wskazane kryteria.
Dlaczego warto zawczasu zadbać o Freistellung?
Największa zaleta Freistellung to możliwość zaoszczędzenia dodatkowych środków – do przedsiębiorcy trafia pełna kwota za wykonaną usługę, co powinno być największą motywacją do podjęcia należytych kroków. Wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech może być kluczowym krokiem dla polskich firm budowlanych działających na terenie Niemiec. To bardzo ważny czynnik wpływający na funkcjonowanie biznesu. Przedsiębiorcy stawiający swoje pierwsze kroki na tamtejszym rynku szczególnie powinny zadbać o tę kwestię, a zaoszczędzone w ten sposób środki odpowiednio wykorzystać, również w kontekście dalszego rozwoju. Jeśli nie zrobi się tego wcześniej, to istnieje szansa na odzyskanie odprowadzonej kwoty. Sytuacja jednak jest wówczas odrobinę bardziej skomplikowana, ale najgorszy może okazać się czas oczekiwania na zwrot, który w niektórych przypadkach negatywnie wpływa na funkcjonowanie firmy. Dbanie o spełnienie wszystkich wymagań formalnych może okazać się trudne dla osób, które nie mają większego doświadczenia z niemieckim systemem. Z tego powodu warto zasięgnąć porady i pomocy specjalistów. W tym celu warto sprawdzić oferty biur rachunkowych i wybrać takie, które specjalizuje się w działaniach związanych z uzyskaniem Freistellung dla polskiej firmy działającej w Niemczech.