Jednolity Plik Kontrolny – wprowadzono nowe obowiązki

Tak zwany Jednolity Plik Kontrolny (JPK), można już nazwać jedną z większych rewolucji w komunikacji pomiędzy podatnikami, a organami podatkowymi, w ciągu ostatnich kilku lat. Projekt zakładał, że wszelkie dane finansowe będą przekazywane do urzędów w sposób regularny oraz elektroniczny – przy pomocy sieci Internet. Jakie najważniejsze obowiązki nałożono na podatników i czy projekt się udał?

Założenia i najważniejsze obowiązki

Wiele podmiotów na początku nie rozumiało, na czym ma polecać nowy program Jednolitego Pliku Kontrolnego. W dużym uproszczeniu, można uznać go za próbę skomputeryzowania i ujednolicenia prowadzonych przez przedsiębiorców ksiąg rachunkowych.

Podstawowym pojawiającym się pytaniem jest „Kto musi składać JPK_VAT?”. W tej kwestii odpowiedź jest dość prosta – wszyscy czynni zarejestrowani podatnicy VAT. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek objął już nawet mikroprzedsiębiorców. Obowiązek dotyczy zarówno podmioty rozliczające się miesięcznie, jak i kwartalnie.  Niezłożenie odpowiedniej informacji, może powodować różne sankcje prawno-podatkowe, w tym nawet karno-skarbowe.

Plan wprowadzenia

Jednolity Plik Kontrolny wprowadzany był etapowo, najpierw obligując do nowych obowiązków największych przedsiębiorców, następnie powoli idąc w stronę mniejszych. Obecnie pod koniec roku 2018 można stwierdzić, że wszyscy przedsiębiorcy powinni zostać już objęci obowiązkami związanymi z JPK. Pierwsze obowiązki zaczęto wprowadzać już w 2016 roku od dużych przedsiębiorców, następnie dołączając kolejnych średnich, małych i mikro.

Cel wprowadzenia

Jednolity Plik Kontrolny powstał w konkretnym celu. Ustawodawcy chodziło o tak zwaną lukę podatkową. Ciągle w budżecie Państwa przydałyby się dodatkowe środki finansowe, a w przypadku gdy część przedsiębiorców nie składała odpowiednich dokumentów oraz deklaracji skarb państwa tracił. Dlatego elektronizacja procesu ma wpłynąć na dużo prostsze i szybsze „wyłapanie” podmiotów, które próbują unikać obowiązków deklaracyjnych.

Drugim celem, było usprawnienie pracy administracji podatkowej. Dzięki zmniejszeniu liczby tradycyjnych dokumentów, część pracy mają przejąć systemy komputerowe oraz maszyny. Z pewnością warto zauważyć, że ta sama ilość urzędników będzie mogła obecnie obsłużyć więcej postępowań. Część pracy niemerytorycznej może być bowiem obecnie wykonana przez aplikacje.  Dodatkowo, usprawnienie postępowań kontrolnych i weryfikacji, ma prowadzić do szybszego wykrywania ewentualnych nieprawidłowości na rynku. Dzięki temu, niektórym procederom będzie można zapobiegać lub zatrzymywać je zanim zdążą się rozwinąć (np. tzw. „karuzele VAT’owskie”).

Podsumowanie i rekomendacje

Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo, z dużym prawdopodobieństwem Jednolity Plik Kontrolny dotyczy również Ciebie – lub za chwilę będzie dotyczył. Dlatego już na etapie zakładania nowej firmy, warto zastanowić się jak zorganizować działalność, tak aby korzystać z funkcjonalności narzuconych obowiązków. Dostosowując sposób prowadzenia dokumentacji, czy dokumentowania niektórych zdarzeń, można w znaczący sposób ułatwić swoją pracę oraz jednocześnie zapewnić sobie odpowiedni porządek, a także systematykę w księgowości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here