sobota

Wszyscy pracujemy na podobnych zasadach. Działają nawet w różnorodnych branżach zawodowych, przeważnie od poniedziałku do piątku uczęszczamy do zatrudniających nas firm i spędzamy w ich placówkach przynajmniej te osiem godzin dziennie. Czasami musimy zostać na dodatkowych nadgodzinach, ale jako że uzyskujemy za nie wyższe wynagrodzenie, raczej na to nie narzekamy i potrafimy przesiadywać w swoich firmach do późnych wieczorów.

Zwykle zależy nam jednak na tym, aby w ciągu całego długiego tygodnia mieć przynajmniej te dwa wolne dni i przeznaczyć je na spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Nie możemy doczekać się nadejścia soboty, gdy nagle dowiadujemy się, że będziemy musieli po raz kolejny udać się w jej trakcie do swojej pracy.

Teoretycznie nie musimy się na to zgadzać, jednak w taki sposób ryzykujemy utratą posady, którą z przyjemnością obejmie wiele innych osób. Od czasu do czasu możemy więc zgodzić się na pracę w sobotę, o ile poznamy swoje prawa w związku z wykonywaniem zadań podczas weekendów. Ile wolnego za pracę w sobotę? Ile pieniędzy nam za nią przysługuje? Odpowiedzmy sobie na te pytania, a nikt nigdy nas nie oszuka.

Czy praca w sobotę jest legalna?

Być może zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, czy nasz pracodawca ma prawo zmusić nas do pracy w sobotę. O ile z niedzielą nie może tak postąpić, tak sobota rządzi się innymi prawami. Ogólnie rzecz biorąc w ciągu całego tygodnia powinniśmy przepracować pięć całych dni. Pracodawca ustala, które dwa dni będą dla nas wolne. Mogą zatem przypaść one w samym środku tygodnia, niekoniecznie w sobotę lub niedzielę.

Jeśli jednak zostaliśmy zmuszeni do przyjścia do pracy podczas swojego weekendu, zadbajmy o to, aby w przeciągu sześciu następnych dni otrzymać jeden dodatkowy dzień wolnego. Możemy się o niego nawet upomnieć. Nasz pracodawca, chcąc działać w pełni legalnie, na pewno zna te zasady i przepisy, dlatego odpowiednio się do nich ustosunkuje, jeśli tylko mu o tym przypomnimy.

Wyjątki od reguły

praca w sobotę

Może się jednak zdarzyć tak, że mamy już ustalony cały grafik na następny miesiąc i w teorii każdy weekend mamy wolny, gdy nagle w piątek wieczorem otrzymujemy telefon od swojego szefa, który nakazuje nam przyjść do pracy w sobotę. Takie sytuacje są na porządku dziennym i czasami rzeczywiście się zdarzają. Nie musimy z nimi walczyć i jeśli nie dochodzi do nich zbyt często, powinniśmy na nie przystawać i je akceptować.

Pamiętajmy tylko, że za pracę w dniu, który teoretycznie miał być naszym dniem wolnym, przysługuje nam specjalna rekompensata. Ile wolnego za pracę w sobotę? Godziny takiej pracy liczmy dokładnie tak samo jak nadgodziny. Przysługuje nam za nie zarówno zwiększona ilość wolnego, jak i wyższe wynagrodzenie. Sprawdźmy sami, ile powinniśmy otrzymywać za nadgodziny i tak samo podchodźmy do pracy wykonywanej podczas wolnych dni. Jeśli my nie zadbamy o swoje prawa, nikt za nas tego nie zrobi.

Kiedy przysługuje nam dzień wolny z tytułu pracy w sobotę?

Musząc spędzić kolejny weekend w siedzibie swojej firmy, będziemy chcieli jakoś to odreagować i wypocząć podczas innych dni. Mamy do tego pełne prawo. Skoro nasz pracodawca odebrał nam nasz wolny dzień, musi nam go oddać w innym terminie. Razem z nim ustalmy zatem, kiedy chcielibyśmy pozostać w swoim domu i wypocząć. Przeważnie swój wolny dzień otrzymamy w środku tygodnia, który nastąpi po naszej przepracowanej sobocie.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy nie da się tego zrobić, pracodawca jest zmuszony oddać nam nasz dzień wolny przynajmniej do końca okresu rozliczeniowego. Sprawdźmy, kiedy zatem kończy się nasz okres rozliczeniowy i przypilnujmy, by przed jego upływem otrzymać ten jeden dzień wolny, który nam po prostu przysługuje. Porozmawiajmy na ten temat ze swoim szefem i wszystko mu wyjaśnijmy.

ile wolnego za pracę w sobotę

Czy powinniśmy pracować w sobotę?

W niektórych branżach zawodowych takich sytuacji nie da się po prostu uniknąć. To oczywiste, że wolelibyśmy móc spędzić cały weekend ze swoją rodziną czy przyjaciółmi, ale jeśli z zawodu jesteśmy ratownikami lub pracownikami szpitali czy ostrych dyżurów, musimy mieć na uwadze to, że bez naszej pomocy innym ludziom mogłoby się stać coś złego.

Bierzmy pełną odpowiedzialność za swoje czyny. W niektórych branżach zawodowych musimy liczyć się z pracą także podczas weekendów. Skoro nie chcemy w taki sposób działać, nie decydujmy się na pracę w ratownictwie medycznym, straży pożarnej czy policji. Wybierzmy dla siebie taki zawód, który w każdym tygodniu zapewni nam te dwa dni wolnego – i sobotę, i niedzielę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here