rozliczenie podatku z Niemiec

Niemiecki system podatkowy w większości krajów europejskich uchodzi za skomplikowany, a same daniny – wysokie. Można się zgodzić, że przepisy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec nie należą do najprostszych. Jednocześnie warto pamiętać, że każdy system będzie wydawał się skomplikowany dla osoby, która nie miała z nim zbyt wiele do czynienia. A rzekoma wysokość podatków? Tutaj trzeba mieć na uwadze, że za wysokimi podatkami idzie też szerokie wsparcie socjalne, do którego beneficjentów należy niemała grupa. Mogą z niego skorzystać również osoby przybywające do Niemiec w celach zarobkowych, bez obywatelstwa. Jak przygotować się do rozliczenia podatku z Niemiec? O czym nie można zapomnieć, a czego należy się dowiedzieć? Sprawdź w naszym poradniku.

Na czym polega system klas podatkowych?

Z uwagi na to, że rozliczenie podatku z Niemiec odbywa się na zasadach podatku progresywnego, wprowadzone zostały tam rozwiązania, umożliwiające bardziej sprawiedliwy pobór danin. Oznacza to, że wysokość podatku dochodowego czy możliwość skorzystania z różnego rodzaj ulg, wynikają z sytuacji życiowej poszczególnych podatników. Aby możliwe było wskazanie ich na podstawie określonych warunków, wprowadzono system klas podatkowych. Przypisanie do nich odbywa się na podstawie indywidualnych uwarunkowań. Jak dokładnie wygląda ów system? Klas jest sześć i wskazują one grupy o zróżnicowanych potrzebach i możliwościach.

  • Klasa pierwsza przeznaczona jest dla osób, które prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe, a więc singli, osób po rozwodzie i owdowiałych. Do tej grupy zazwyczaj należą również Polacy, którzy pozostawili rodzinę w Polsce i przebywają na terenie Niemiec 183 dni w toku i więcej.
  • Druga klasa podatkowa obejmuje rodziców, którzy w pojedynkę wychowują dzieci oraz korzystają ze wsparcia socjalnego.
  • Klasa trzecia to jedna z grup dedykowanych małżeństwom. Do trzeciej opłaca się przenieść, jeśli druga osoba w małżeństwie ma dużo wyższe zarobki.
  • W klasie czwartej automatycznie umieszczane są osoby, które wzięły ślub oraz zarejestrowały się na terenie Niemiec po przyjeździe jako małżeństwa.
  • Do klasy piątej przepisane zostają osoby, których małżonkowie zmienili grupę na trzecią.
  • W klasie szóstej umieszczone zostają osoby, których nie obejmuje nieograniczony obowiązek podatkowy.

Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku z Niemiec?

Aby możliwe było rozliczenie podatku z Niemiec, podobnie jak w polskim urzędzie skarbowym, konieczne jest dostarczenie kompletu niezbędnych dokumentów. Na ich podstawie urzędnicy są w stanie obliczyć zobowiązanie fiskalne podatnika oraz zweryfikować wysokość odprowadzonej na ten cel zaliczki. Dokumentami tymi są:

  • Uzupełniona deklaracja podatkowa;
  • zaświadczenie z informacją o wysokości uzyskanego dochodu;
  • potwierdzenie praw do ulg, z jakich podatnik zamierza skorzystać.

Ponadto wśród zgromadzonej dokumentacji powinny znaleźć się także potwierdzenia prawa do zwolnień i ulg, z jakich podatnik zamierza skorzystać. Polacy pracujący w Niemczech zazwyczaj uwzględniają ulgę na dzieci – która może dotyczyć również dzieci mieszkających w ojczyźnie, środki na utrzymanie drugiego gospodarstwa domowego oraz przekazane najbliższej rodzinie środki pieniężne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here