Kupno mieszkania pod inwestycję to ciekawy pomysł na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jest to pomysł na biznes, który wielu osobom pomógł się wzbogacić. I mimo, że teraz na rynku mieszkaniowym jest dosyć ciasno, bo konkurencja we flipach jest dosyć wysoka, to wciąż jest to gra warta świeczki. Jak zoptymalizować zysk z zakupu mieszkania? Podpowiadamy poniżej
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania pod inwestycję?
- Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, żeby zoptymalizować zysk?
- Jak sprzedać mieszkania?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania pod inwestycję?
Handel mieszkaniami to ciekawa gałąź rynku. Często zaczynają w nią inwestować osoby bez doświadczenia i bez własnej działalności. Na rynku nieruchomości to nowość. Mimo to nawet osoby bez doświadczenia w tej kwestii mogą zyskać wiele. Należy kupić tanio mieszkanie z potencjałem, następnie podnieść jego wartość na rynku – przykładowo poprzez remont lub podział dużego mieszkania na kilka mniejszych, a następnie sprzedać dużo drożej. Warto poszukać takich niedowartościowanych mieszkań na portalach społecznościowych lub stronach internetowych. Kolejnym pomysłem jest zakup nowego mieszkania, a następnie po jakimś czasie sprzedaż tego miejsca z zyskiem. Tutaj warto zwrócić uwagę zwłaszcza na nowe mieszkania na obido.pl.
Mieszkanie pod inwestycję powinno być zwłaszcza w interesującej lokalizacji. Jeśli wiadomo o planach budowy linii tramwajowej lub metra to jest to dobra lokalizacja. Podobnie – jeśli w okolicy budują się biurowce i wkrótce przybędzie miejsc pracy w danej dzielnicy- to także automatycznie może podnieść cenę mieszkania. Mieszkania niedowartościowane to takie, w które zwykle trzeba zainwestować. Nie należy bać się bloków z wielkiej płyty, starych kamienic czy nie ustawnych mieszkań. Wszystko da się odpowiednio przerobić, a minusy mieszkania da się przekuć w jego plusy.
Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, żeby zoptymalizować zysk?
Najważniejsza jest tutaj odpowiednia koncepcja. Mieszkanie czasem musi chwilę poczekać, żeby jego cena wzrosła. Czasem jest to pół roku, a czasem dwa lata. Żeby odpowiednio przygotować mieszkanie do sprzedaży trzeba mieć w głowie w jaki sposób chce się je sprzedać. Wielu inwestorów dzieli większe mieszkania na mniejsze. Przykładowo mieszkanie w kamienicy z trzema pokojami zamienia na trzy kawalerki. Dobrze jest współpracować ze sprawdzonym architektem, który pomoże odpowiednio rozplanować takie mieszkanka. Ważny jest też ich wystrój – tutaj liczy się ładny wygląd ścian, solidna podłoga i płytki w łazience. Należy tak skomponować wnętrze, żeby wyglądało na gotowe do mieszkania. Jeśli chodzi o koszta wykończeniowe warto zwrócić uwagę, że kupując więcej materiałów można jednocześnie wynegocjować niższe koszty za produkty. Także same negocjacje są dosyć ważne.
Jak sprzedać mieszkania?
Kiedy mieszkania są gotowe, mają przygotowane księgi wieczyste i są gotowe do zamieszkania można wtedy się rozejrzeć za nabywcami. Tutaj należy przygotować odpowiednie zdjęcia produktowe lub wirtualne filmy. Należy udać się także do osoby, która przygotuje kosztorys mieszkania i oceni jego nową wartość rynkową. Taka sugestia bardzo się przyda i sprawi, że będzie można realnie podejść do ceny sprzedaży miejsca. Następnie należy opublikować oferty sprzedaży na lokalnych stronach internetowych i mediach społecznościowych. Należy pamiętać o lekkim podwyższeniu ceny w stosunku do kwoty, którą chce się otrzymać za mieszkanie. To pomoże osiągnąć za mieszkanie wymarzoną stawkę – kupujący zwykle chcą obniżyć cenę.