Jeśli posiadasz oszczędności, zapewne zastanawiasz się, jak je pomnożyć lub chociaż zabezpieczyć przed utratą wartości. Być może rozważasz rozpoczęcie gry na giełdzie. W internecie znajdziesz różnorodne informacje i opinie na ten temat. Wiemy jak łatwo się w tym pogubić. Dlatego w tym artykule pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję. W jednym miejscu znajdziesz zarówno plusy, jak i minusy inwestowania na giełdzie.
Plusy
- Szanse na duży zysk
Osoby, które umiejętnie wykorzystują swoje doświadczenie, wiedzą jak budować swój portfel inwestycyjny i minimalizować straty. Niektórzy traderzy osiągają pokaźne zyski w bardzo krótkim czasie.
- Różne możliwości inwestowania
Inwestorzy mają do wyboru nie tylko rynek walutowy, akcje oraz obligacje. Równie łatwo możesz sięgnąć po bardziej zaawansowane instrumenty jak np. kontrakty terminowe, surowce czy indeksy. Giełda pozwala Ci decydować samodzielnie o tym, jak ulokujesz swoje fundusze. Możesz wybierać spośród tysięcy światowych akcji. Jak kupić akcje, dowiesz się tutaj. Różnorodność opcji pomaga inwestorom znaleźć najbardziej opłacalną branżę dla siebie. Oprócz tego możesz lepiej wykorzystać swoje możliwości finansowe oraz zminimalizować ryzyko.
- Różne opcje generowania dochodu
Nabywając akcje, stajesz się udziałowcem danej firmy. Jeśli zauważysz potencjał spółki, zanim osiągnie ona sukces, możesz liczyć na pokaźne zyski. Niektórym inwestorom udaje się uczynić z tradingu główne źródło dochodu. Zamiast codziennie wstawać do nielubianej pracy, zarabiają na transakcjach przez internet.
- Kontrola poziomu ryzyka
Jako inwestor giełdowy, możesz łatwo ograniczyć poziom ryzyka. Zachęcamy cię do inwestowania w akcje z różnych rynków i branż. Postaw na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Unikaj szybkich, nieprzemyślanych decyzji.
- Wypłaty dywidendy
Spółki akcyjne często wypłacają dywidendy swoim akcjonariuszom. Jeśli posiadasz akcje takiej firmy, możesz liczyć na dodatkowe zyski. Dywidendy trafiają do udziałowców, niezależnie od tego, jak kształtowały się ceny akcji w ostatnim czasie.
- Elastyczny handel
Większość akcji możesz sprzedać i kupić w dowolnym momencie. Sam wybierasz, czy wolisz strategię krótko-, czy długoterminową. Możesz wycofać się z danej inwestycji w każdej chwili, bez obaw o dodatkowe koszty.
- Niskie opłaty
Jeśli chcesz otworzyć rachunek maklerski, nie musisz obawiać się kosztów założenia oraz prowadzenia działalności. Opłaty są na tyle niskie, że nie potęgują strat ani nie obciążają zysków.
- Wiedza
Kiedy stawiasz pierwsze kroki na giełdzie, automatycznie zdobywasz wiedzę na temat finansów i gospodarki. Im aktywniej będziesz działać, tym więcej informacji zaczniesz zdobywać. Wiedza z dziedziny finansów przyda ci się na każdym etapie życia, nawet jeśli przestaniesz inwestować.
Minusy
- Ciągła praca i nauka
Prawdziwi inwestorzy nigdy nie przestają się uczyć. Nawet doświadczeni traderzy cały czas pogłębiają wiedzę na temat zmieniającego się rynku i nowości technologicznych. Znajomość bieżących trendów pozwala określić, czy zbliża się ożywienie, czy recesja na rynku.
- Praca z dużą ilością danych
W dobie internetu mamy dostęp do nieograniczonej ilości danych. Trudno rozpoznać te, które są rzetelne i mają realny wpływ na rynek. Musisz znaleźć zaufane źródła i regularnie do nich wracać.
- Nieuniknione straty
Na giełdzie ktoś zawsze musi stracić, aby ktoś inny mógł zarobić. Im większe ryzyko tym rośnie szansa na pokaźne zyski, ale i bolesne straty. Prędzej czy później utrata części funduszy dotyka każdego.
- Czasochłonność
Jeśli chcesz zarobić na giełdzie, musisz poświęcić swój czas. Nie ma innej drogi. Ten problem szczególnie odczuwają zwolennicy tradingu krótkoterminowego. Jeśli nie chcesz przegapić korzystnych momentów na sprzedaż i kupno, musisz poświęcić na trading minimum kilka godzin dziennie.
- Stres i emocje
Inwestowanie własnych pieniędzy wiąże się ze stresem. Niektóre osoby są na niego odporne bardziej od innych. Doświadczeni inwestorzy pracują nad całkowitym wyłączeniem emocji w trakcie tradingu.
Najbardziej podatni na emocje są początkujący gracze. Pierwsze wygrane szybko zachęcają ich do inwestycji w coraz bardziej ryzykowne instrumenty. To może doprowadzić nawet do utraty wszystkich oszczędności.
- Możliwość uzależnienia
Giełda budzi emocje, od których można się uzależnić. Jeśli zauważysz niepokojące sygnały (np. giełda zacznie sterować twoim życiem), warto zgłosić się do specjalisty. Osoby, które mają tendencję do wpadania w nałogi, powinny trzymać się od giełdy z daleka.
Jeśli zastanawiasz się, czy giełda jest dla ciebie, zachęcamy cię do przeanalizowania własnych predyspozycji i zachowań. Jeśli nie boisz się ryzyka i chcesz się uczyć, rynek inwestycyjny może być najlepszą opcją. Zachęcamy cię jednak, aby na początku inwestować niewielkie kwoty. Dzięki temu unikniesz bolesnych strat.