Podejmowałeś legalną pracę na terenie Holandii? Pamiętaj o tym, że wszystkie dochody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu. Aby liczyć na zwrot podatku i uniknięcie kar ze strony urzędu, musisz złożyć odpowiednie dokumenty rozliczeniowe. Dowiedz się, jak wygląda rozliczenie podatku z Holandii w Polsce i o czym powinieneś pamiętać.
Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce – kto powinien się rozliczyć?
Dochody uzyskane z tytułu pracy w Holandii podlegają innym zasadom niż te, które pochodzą z większości krajów Unii Europejskiej. Wedle zasad polscy płatnicy są zobowiązani do złożenia odpowiedniej deklaracji i rozliczenia się z podatku od wynagrodzenia z pracy za granicą. Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce dotyczy każdej osoby, która pracowała legalnie na terenie tego kraju i posiada status rezydenta w danym roku podatkowym. Status ten obejmuje osoby, które:
- przebywały na terenie kraju przez więcej niż 183 dni w roku podatkowym,
- posiadają w Polsce tzw. ośrodek interesów życiowych, na który składają się centrum interesów osobistych (rodzina, przyjaciele, życie kulturalne) oraz centrum interesów gospodarczych (firma, zatrudnienie, działalność gospodarcza).
Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce – status rezydenta i podwójnego rezydenta
W przypadku spełnienia przynajmniej jednego z tych kryteriów dana osoba automatycznie staje się rezydentem w danym kraju. Co ważne – status rezydenta może obowiązywać w dwóch krajach naraz np. w Polsce i Holandii. W takim wypadku należy złożyć odpowiednią deklarację (PIT-36 oraz PIT-ZG), dzięki czemu uniknie się płacenia podwójnego opodatkowania. Zeznanie składane jest do kraju zamieszkania lub w przypadku posiadania statusu podwójnego rezydenta do kraju, z którym ma się większe powiązania osobiste (ośrodek interesów życiowych i osobistych). Dla przykładu – jeżeli uzyskujesz dochody w Holandii i jesteś rezydentem polskim lub podwójnym, to wszelkie deklaracje dostarczasz do Urzędu Skarbowego w Polsce i rozliczasz się z nim ze wszystkich dochodów.
Jak wygląda rozliczenie podatku z Holandii w Polsce?
Uzyskane dochody za pracę w Holandii rozliczane są za pomocą metody o unikanie podwójnego opodatkowania. Sposób ten polega na po przeliczeniu podatku od ogólnej sumy dochodów, odejmowany jest podatek zapłacony w Holandii. Metoda unikania podwójnego płacenia podatku w umowie na linii Polska-Holandia występuje w sposób proporcjonalny. Oznacza to, że od obliczonego podatku możliwe jest odjęcie podatku zapłaconego za granicą do wysokości proporcji uzyskanego dochodu zagranicznego do łącznej sumy dochodu.
Rozliczanie podatku z Holandii – do jakiego urzędu skierować deklarację podatkową?
Zwrot podatku z zagranicy możliwy jest w przypadku złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej. Dokumenty rozliczeniowe składane są do tego urzędu, który jest właściwy dla osoby ze względu na jej miejsce zamieszkania w celach podatkowych. Oznacza to, że jeżeli do tej pory rozliczałeś się z Urzędem Skarbowym w Polsce i nie zmieniłeś miejsca rezydencji, to powinieneś złożyć deklarację do tego samego Urzędu. W sytuacji, w której podatnik zmienił miejsce rezydencji na holenderską, właściwym miejscem do składania dokumentów jest wtedy urząd dla rezydentów.