Pellet obecnie jest coraz częściej reklamowany i zachwalany. Co to jednak tak w zasadzie jest? Co o nim trzeba wiedzieć? Dlaczego ta wiedza jest tak istotna? Jakie są zalety pelletu, które trzeba znać? Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej…
Co to jest pellet?
Na początek warto w ogóle wyjaśnić, co to w zasadzie jest ten pellet. Otóż jest to paliwo należące do grupy paliw odnawialnych. Przeznaczony jest on zarówno do zwykłych gospodarstw, jak i do zbiorowych instalacji grzewczych. Z czego powstaje? Zasadniczo najczęściej spotykamy się obecnie z pelletem drzewnym, który powstaje, jak zresztą sama nazwa wskazuje, z drzewa a konkretniej w zasadzie z odpadów drzewnych, materiałów poprodukcyjnych z tartaków itp. Warto jeszcze podkreślić, że pellet da się spokojnie wyprodukować zarówno z drzew iglastych, jak i liściastych. Czasem także może on zawierać domieszkę różnego rodzaju innych gatunków drewna, w tym nawet tych bardziej egzotycznych. Dobrze jest jeszcze wiedzieć, że zasadniczo pellet może także powstać z wielu innych substancji, jak np. z roślin czy też z różnych odpadów rolnictwa.
Trzeba jeszcze w tym momencie wyjaśnić, że pellet jest paliwem odnawialnym. Co to oznacza? Otóż zasadniczo w paliwach odnawialnych chodzi o to, że ich wykorzystanie nie wiąże się z żadnym długotrwałym deficytem danej substancji.
Jak wytwarza się pellet drzewny?
Powstaje jednak zasadnicze pytanie, jak w ogóle otrzymać taki pellet drzewny. Otóż masa drzewna, głównie trociny, przeciskana jest przez specjalną matrycę, która posiada otworki pozwalające otrzymać produkt w postaci granulek. Po wyjściu z prasy trzeba ochłodzić pellet, następnie zaś pakowany jest on do specjalnych worków o pojemności średnio koło 15 kg.
Czym charakteryzuje się pellet?
Czy istnieją jakieś ogólne przepisy mówiące dokładniej o tym, co powinno wyróżniać pellet? Oczywiście, one jak najbardziej istnieją. Zasadniczo pellet stosowany na terenie Unii Europejskiej nie powinien mieć więcej niż 10% wody, powinien być zwarty i powinien się cechować niską emisją dwutlenku węgla oraz nie może generować dużo popiołu.
Jak prezentują się zalety pelletu?
W jaki sposób zaś prezentują się ogólnie zalety pelletu? Otóż na wstępie warto poruszyć zagadnienie czystości. Teoretycznie nie wydaje się ono wcale tak bardzo istotne, niemniej w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Często bowiem przykładowo mamy ten problem właśnie, że w zasadzie to nie ma go gdzie i jak składować. Co oczywiście rodzi automatycznie dość wiele problemów – wszystko jest czarne, brudne… Zaś pellet sprzedawany jest w workach, jak zostało to zresztą wspomniane, i w zasadzie to nie niesie ze sobą żadnego brudu. Wręcz przeciwnie nawet roztacza dookoła siebie bardzo przyjemny zapach lasu.
Nie sposób w tym momencie nie powiedzieć także o zaletach ekologicznych pelletu. Otóż przede wszystkim jest to paliwo odnawialne, zatem w żaden sposób nie szkodzi planecie, a już na pewno nie tak, jak spalanie węgla.
To jednak oczywiście nie koniec zalet. Trzeba także wspomnieć o tym, że zasadniczo spalanie pelletu jest bardzo bezpieczne. Oczywiście dzisiejsze systemy ogrzewania płynnym gazem także są odpowiednio zabezpieczone, jednak ciągle naturalny pellet jest bezpieczniejszy.
Warto także podkreślić, że relatywnie jest to naprawdę bardzo tani materiał opałowy. Biorąc pod uwagę różnego rodzaju analizy, jedynie pompa ciepła wydaje się tańszym rozwiązaniem, lecz różnica wcale nie jest ogromna.
Ważne jest także to, że zasadniczo pellet jest bardzo komfortowy w użytkowaniu. Piece na pellet napełnia się sporadycznie, a popiół trzeba zgarniać jeszcze rzadziej, ponieważ z jednej tony pelletu powstaje zaledwie od 3 do 10 kg popiołu.
Jak wybrać pellet?
Jak jednak w zasadzie wybrać taki pellet? Przede wszystkim warto odpowiednio wcześniej poczytać o danej firmie produkującej pellet, czy na pewno posiada wszystkie wymagane certyfikaty itp. Dobrze jest także ogólnie zorientować się, jakiego wielkości granulki pelletu będą najlepsze do naszego pieca.