Dotacje dla młodych przedsiębiorców

To, co często spędza sen z powiek młodych przedsiębiorców, to brak odpowiednich funduszy na rozpoczęcie działalności. Wkład własny nie zawsze jest wystarczający, a kredyty nie zawsze osiągalne. Pozostaje staranie się o dotacje dla startujących w biznesie, choćby z Funduszy Europejskich.

Unia Europejska oferuje różnego rodzaju programy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców i twórców start-upów, czyli działań innowacyjnych. Wśród przodujących rodzajów dotacji wyróżnić można fundusze zalążkowe, venture capital, anioły biznesu. Istnieje też szereg programów skierowanych do określonych grup – młodych, którzy nie ukończyli 30. roku życia, bezrobotnych, czy dla osób z innowacyjnym pomysłem.

Dotacje unijne dla początkujących w biznesie

Osoby decydujące się na założenie własnej działalności często potrzebują finansowego wsparcia zewnętrznego. Pomysłem może być skorzystanie z programów unijnych, dzięki którym możliwe jest pozyskanie funduszy na założenie firmy, a także na jej rozwój. Uzyskanie wsparcia z programu unijnego ma jeszcze jedną ogromną zaletą, są to dotacje bezzwrotne, co stawia je na wyższej pozycji niż kredyty i pożyczki. Mogą jednak podlegać zwrotowi, gdy przedsiębiorca nie wywiąże się z umowy. Aby pozyskać środki z funduszy unijnych, należy złożyć stosowny wniosek, przygotować plan działania, strategię, ponieważ jednym z wymogów jest ich przedstawienie. Oczywiście należy również znaleźć odpowiedni program i sprawdzić, czy rzeczywiście jest on dobrze dopasowany. Warto korzystać w tej kwestii z pomocy instytucji, które w imieniu wnioskodawcy przygotowują wniosek o dofinansowanie, a dodatkowo dobierają najbardziej odpowiedni program. Istotny jest fakt, że każdy starający się o dofinansowanie z unii musi posiadać wkład własny o określonej wysokości.  Podpisując umowę o uzyskanie środków finansowych, należy przedstawić zabezpieczenie, którym może być weksel, zastaw czy poręczenie zwykłe. Dotacje dla młodych przedsiębiorców to jednak nie tylko środki przekazywane przez Unię Europejską, ale kwoty przeznaczane przez prywatnych inwestorów.

Venture Capital

Venture Capital to fundusze inwestycyjne celujące w działania wysokiego ryzyka, dlatego też jest to dobry sposób na zdobycie pieniędzy przez start-up. Działania VC polegają na wsparciu finansowym w zamian za akcje czy udziały, które można później ze sporym zyskiem odsprzedać. Co ważne, dostarczając kapitał, fundator staje się współwłaścicielem przedsięwzięcia, ma realny wpływ na jego kształt. Współpraca obu stron musi zostać dokładnie opisana w umowie tzw. inwestycyjnej, aby jasne stały się zarówno prawa, jak i obowiązki jednej i drugiej strony.

A może crowdfunding?

Sposobem na zdobycie środków finansowych jest także crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Jest to prosta wymiana – pewna grupa osób, społeczność postanawia wesprzeć realizację pomysłu jakimś datkiem, wpłatą, a firma/start-up odwdzięcza się jakąś nagrodą związaną z projektem. Może to być np. pierwszy produkt wchodzący na rynek. Osoba korzystająca z crowdfundingu otrzymuje nie tylko pieniądze, ale i informację zwrotną na temat swojego pomysłu, czy projektu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here