Rynek pracy w województwie śląskim cały czas się zmienia. W wielu przypadkach te dynamiczne zmiany działają na korzyść pracowników. Ze względu na powstawanie kolejnych firm i malejące bezrobocie, mieszkańcy Śląskie nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia w wielu branżach.
W jaki sposób można znaleźć pracę na Śląsku?
Znalezienie zatrudnienia na Śląsku z roku na rok jest coraz łatwiejsze. Aby dotrzeć do setek zróżnicowanych ofert, w internetową wyszukiwarkę wystarczy wpisać „praca śląskie”. Kolejnym krokiem jest po prostu wybór konkretnego ogłoszenia i wysłanie dokumentów aplikacyjnych. Warto przy tym pamiętać, że pracodawcy na Śląsku coraz częściej są otwarci nie tylko na wykwalifikowanych specjalistów, ale również osoby młode, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową.
Początkujący pracownicy mogą także skorzystać z usług agencji zatrudnienia. Dzięki współpracy z taką firmą, o wiele łatwiej będzie im znaleźć pracę (również tymczasową), która odpowiada ich kompetencjom i oczekiwaniom, a także pozwala im na zdobycie cennych doświadczeń. Tak naprawdę jednak, do agencji zatrudnienia może się zgłosić każdy – celem takich placówek jest pomoc pracownikom bez względu na ich wiek.
Jak wygląda sytuacja na śląskim rynku pracy?
Łatwość znalezienia zatrudnienia ma odzwierciedlenie w statystykach – według danych Głównego Urzędu Statystycznego, bezrobocie w całym województwie śląskim pod koniec sierpnia 2019 roku wynosiło 3,7% (dla porównania, w całej Polsce: 5,1%). Wpływ na to ma rozwój zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestycji w regionie. Zgodnie z przewidywaniami, na Śląsku ma powstawać jeszcze więcej przyszłościowych inicjatyw. Ich ważny element stanowi plan utworzenia Śląskiej Doliny Innowacji, która ma służyć nie tylko tradycyjnemu przemysłowi, ale i nowym technologiom. Widać więc wyraźnie, że rynek pracy na Śląsku prężnie się rozwija.
W jakich branżach warto szukać pracy w województwie śląskim?
Według raportu „Barometr zawodów 2019”, w województwie śląskim praktycznie nie ma zawodów nadwyżkowych (czyli takich, w których liczba pracowników przekracza liczbę miejsc pracy). Istnieje jednak kilka wyjątków. Trudności ze znalezieniem zatrudnienia w tym regionie mogą mieć absolwenci filozofii, politologii, kulturoznawstwa i historii, którzy chcą zajmować się działalnością naukową.
Pozytywną informacją dla pracowników jest jednak to, że na Śląsku wiele profesji określa się jako zawody deficytowe. Oznacza to, że w określonych branżach brakuje rąk do pracy, przez co zdobycie w nich zatrudnienia nie powinno stanowić problemu. Największym popytem cieszą się specjaliści z sektora budowlanego, np. murarze, stolarze, cieśle, tynkarze, monterzy czy szeregowi robotnicy budowlani. Oprócz tego, na Śląsku cały czas poszukuje się przedstawicieli związanych z sektorem medycznym, w tym lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów i masażystów. Na brak ofert pracy nie powinni też narzekać m.in. kierowcy, nauczyciele, mechanicy, księgowi, elektrycy, fryzjerzy oraz pracownicy branży produkcyjnej, spożywczej, gastronomicznej i sprzedażowej.